10 Kişiden 48 Bini Aşkın Şikayet Aldılar!

0

Avrupa’nın en yoğun havalimanı konumunda bulunan Londra Heathrow Havalimanı’na 2017 yılında yapılan gürültü şikayetlerinin yüzde 62’si 10 kişi tarafından gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl Londra Heathrow Havalimanı’na bölgede yaşayan insanlar tarafından 78 bin 794 şikayette bulunulurken bunların yüzde 62’sine karşılık gelen 48 bin 562 şikayet sadece 10 kişi tarafından gerçekleştirildi.

Heathrow Havalimanı çevresinde yaşayan ve başta ses kirliliği olmak üzere havalimanından kaynaklanan problemlerle mücadele için bir araya gelenlerin kurduğu HACAN’ın yönetim kurulu üyesi John Stewart “Heathrow Havalimanı bir çok kişi için gürültü problemine sebep olmakta, genel resme baktığımızda ise yapılan şikayetlerin yarısından fazlasının bir kaç çaresiz kişi tarafından yapıldığını görüyoruz. Bölgedeki insanların gün içerisinde neredeyse en büyük sorunları hemen üzerilerinden geçen uçaklar. Belkide çözümün bir parçası olarak hava trafiğinin yönlendirilmesinde bölgeler için sessiz zamanlar oluşturulabilir.” dedi.

2016 yılına göre bölgedeki halkın bildirdiği şikayet sayısında ciddi bir düşüş yaşandı, 2016 yılında Heathrow Havalimanı ile ilgili olarak 101 bini aşkın şikayette bulunulmuştu.

Heathow Havalimanı sözcüsü ise konuya ilişkin olarak “Havalimanına uçuş yapan hava yolu şirketlerini havalimanına sahip oldukları en yeni, sessiz ve temiz uçaklarla uçmaları konusunda bilgilendiriyor ve teşvik ediyoruz ayrıca düzenlemeler ve kurallar ile havalimanının gürültü seviyesi geçtiğimiz yıla oranla düşürüldü. Ancak uçak sesinin çevrede yaşayanlar için rahatsız edici olduğunu biliyoruz ve bu yüzden uzmanlarla çalışarak çalışmalarımızın onlar üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyoruz.” dedi.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.