3’üncü Havalimanına Bir Patron Lazım!

0

Türkiye’nin değil, dünyanın halihazırda devam etmekte olan rakamsal büyüklüğü itibarıyla da en önemli projelerinden biri olarak öne çıkan 3. havalimanı için sona doğru yaklaşıyoruz.

Ancak böylesine büyük, önemli, uluslararası norm ve kriterleri haiz olan projelerde her açıdan dikkat edilmesi gerekiyor. Zira herhangi bir aksaklığı veya problemi, öteleme, erteleme veya önemsememe gibi bir ihtimal söz konusu dahi olamaz. Bu sebeple belediye projelerinde olduğu gibi açılışı için tarih vererek, konsorsiyum şirketleri ve çalışanlar üzerinde baskı oluşturulması iyi neticelere vesile olmayabilir. Özellikle kamu tarafının bu hususa azami dikkat etmesi lazım. Nitekim daha önce de 3. havalimanının açılışı için değişik tarihler verildi. Ama projenin büyüklüğü, zorluğu ve niteliği dikkate alındığında, yetişmeyeceğini bir gazeteci olarak bu köşede, belli aralıklarla dile getirdim. Yanılmadım. Bu sebeple 29 Ekim 2018’de hizmete gireceğine dair ifadelerin kullanılırken biraz daha esnek olunması gerektiği kanaatindeyim. Belki bahsedilen tarihte uçaklar iniş-kalkış yapabilir. AmaAtatürk Havalimanı’nın tüm kapasitesiyle buraya geçmesi biraz netameli olabilir. Önemli olan böylesine devasa bir projenin sorunsuz ve olabildiğince az kusurlarla hizmete girmesidir. Kusursuzluk beklentisi de doğru değildir.

Hafta sonu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın % 80’inin tamamlandığını açıkladı. Geriye kalan ve önemli oranda da projenin hassas bölümlerine tekabül eden % 20’lik dilimin ise yaklaşık 8 ayda tamamlanması bekleniyor. Ancak mevzu işin tamamlanmasıyla bitmiyor. Burayı yönetecek çok sayıda şirketin, personel ve ekipmanıyla hazır olması için de zamana ihtiyaç olacak. TAV’ın işlettiği Atatürk Havalimanı’nın tüm trafik kapasitesi, yeni havalimanına transfer olduğunda, buradaki tüm personel, yönetici kadrosuyla birlikte geçmeyeceği için kurulan yeni ekiplerin çalışmasında da sorunlar olacaktır. Kapasitesinin yaklaşık 70’ini kullanacak Türk Hava Yolları’nın (THY) bile her şeyiyle hazır olması varsayılsa dahi bu denli büyük bir taşınma için ciddi bir zamana ihtiyaç duyulacağı kesin. Hatta böylesine büyük yer değiştirme veya taşınmalarda, tüm ilginin nakillere verilmesi halinde dahi önemli sorunlar çıkabiliyor. Ama burada her şey değişiyor.

Yazının devamı için : 3. havalimanına bir patron lazım!

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.