Cumhurbaşkanı Erdoğan :”Vize de dâhil tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor”

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de  dün gerçekleşen zirve sonrasında Rusya Devlet Başkanı Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında “İkili ticaret hacmimiz, bu yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla 15 milyar doları aştı. 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki, vize de dâhil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor” dedi.

Devlet Başkanlığı Rezidansında gerçekleşen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretine ve yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İLİŞKİLERİMİZİN DERİNLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDA MUTABIK KALDIK”

Bugünkü ziyareti vesileyle, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’le yıl içindeki altıncı görüşmelerini gerçekleştirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile yüz yüze görüşmelerinin ve telefon diplomasisinin devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayıştan hareketle, Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 7. toplantısının hazırlıklarına şimdiden başladıklarını aktardı.

Siyasi diyaloğa paralel olarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de yükseliş seyrine girdiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mart ayındaki ziyaretim sırasında bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya girişine izin verilmesi, vatandaşlarımızın çalışma izni sorunlarının hallolması gibi konularda değerli dostum Putin’in verdiği müjdeler bizleri memnun etmişti. Aradan geçen süre zarfında, ikili ekonomik iş birliğimizin önündeki tüm engellerin kaldırılması için yoğun temaslarımıza devam ettik” açıklamasında bulundu.

“İŞ ADAMLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ”

Karma Ekonomik Komisyon Toplantısının geçen ay Kazan’da düzenlendiğini hatırlatarak, bu toplantıda domates, nar, patlıcan gibi ürünlerin Rus pazarına girişinin kolaylaştırılmasına yönelik alınan kararları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama istiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldıralım” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin, bu yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış sağlayarak 15 milyar doları aştığına dikkat çekti ve “Tabii evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için iş adamlarımızın önündeki, vize de dâhil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski hâline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 Öte yandan gündeme ilişkin bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede vize muafiyetinin de değerlendirildiğini belirtti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Vize konusu gündeme getirildi. Şöyle diyelim, Türk tarafının endişeleri dikkate alınıyor. Bu konu üzerindeki çalışmalar sürüyor” dedi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu yıl 6. kez yüz yüze görüştü. Soçi’de gerçekleşen görüşmede iki lider de ilişkilerin uçak krizinin öncesindeki seviyeye geldiğini vurguladı.

‘YAKINDA VİZESİZ REJİME GEÇİLECEK”

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Kommersant gazetesi muhabiri Andrey Kolsenikov, vizesiz rejim konusunda önemli kulis bilgilerine ulaştı.TürkRus.com‘un aktardığına göre, zirve ile ilgili olarak gaztesinde bir yazı kalame alan Kolesnkov, ”Kommersant’ın aldığı bilgiye göre Rusya ile Türkiye arasında yakında vizesiz rejime yeniden dönülecek.” ifadelerini kullandı.

Konunun Erdoğan tarafından müzakerelerde masaya getirdiliğini vurgulayan Kolesnkov şmye devam etti:

“Şu an Rusya’da milyonlarca dolar yatırım yapan büyük Türk iş adamı Rusya’dan iki-üç günlük, nadiren de iki haftalık vize alabiliyor.  Bu kadar kısa süreli vizeyle Moskova’da ya da daha uzakta, mesela Ural’larda bir iş yapmaya yetecek zaman bulamamalarından daha da öteye giden bir sorun var: Türk iş adamları kendilerine yapılan bu muamelenin küçük düşürücü olduğunu düşünüyor. Gerçi kısa süre öncesine kadar onlara  hiç vize verilmiyordu.”

”YEŞİL PASAPORT’A VİZELER HEMEN KALKACAK”

Kommersant’ın Rusya kaynaklarına dayandırdığı aynı habere göre, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulaması ise “hemen” kaldırılacak.

Bu arada Kremlin Sözcüsü  Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede vize muafiyetinin de değerlendirildiğini belirtti.

Sputnik‘in aktardığına göre, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Vize konusu gündeme getirildi. Şöyle diyelim, Türk tarafının endişeleri dikkate alınıyor. Bu konu üzerindeki çalışmalar sürüyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu yıl 6. kez yüz yüze görüştü. Soçi’de gerçekleşen görüşmede iki lider de ilişkilerin uçak krizinin öncesindeki seviyeye geldiğini vurguladı.

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.