Doğu Avrupa Ülkeleri F-16 Arayışında

0

Doğu Avrupa’da yükselişte olan Amerikancılık her alanda olduğu gibi askeri sistemlerde de değişimlere sebep oluyor. Geçtiğimiz yıl Portekiz’den F-16 alan Romanya yeni F-16 alımı yapmayı planlarken diğer Doğu Avrupa ülkeleri de bu alımı takip edebilir.

Ama bir sorun var ki Avrupa’da yeterince ikinci el F-16 bulunmuyor.

Romanya geçtiğimiz yıl 2013’de Portekiz’le imzaladığı anlaşma ile aldığı 6 F-16 savaş uçağını envanterine katmıştı. Uzun süre kullanılan ve çağın gerekliliklerinden uzak olan Sovyet sistemleri sonrasında F-16’lardan memnun olan Romanya yeni F-16 alımı için fırsat kolluyor.

Romanya’nın bu alımını Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Avrupa’daki diğer müttefiklerinin devam ettirmesi bekleniyor. Hedefte ise ilk olarak Hollanda ve Norveç’in F-35 Müşterek Taarruz Uçağı alımı sonrasında envanterden çıkarmayı planladığı F-16’lar bulunuyor. Uçuş saati yüksek olan bu uçakların önemli kısmı yarı ömür modernizasyonundan geçmiş durumda. Ancak toplamda yere indirilmesi planlanan F-16 sayısının Doğu Avrupa ülkelerinin ihtiyacını karşılaması güç görünüyor.

MODERNİZASYONLAR TUSAŞ’DA YAPILABİLİR

Doğu Avrupa ülkelerinin F-16 alımı yapması durumunda ihtiyaç duyulacak modernizayon ve bakımlar Türkiye’de yapılabilir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin sahip olduğu referans ve tecrübe ile Avrupa’da gerçekleşecek bir F-16 satışının bakım pastasından pay alması söz konusu olabilir.

Doğu Avrupa ülkelerinin hedefinde bulunan F-16 Blok 15 uçakları ile aynı tip olan Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait 41 adet F-16 Blok 15 savaş uçağının ihalesi TUSAŞ tarafından kazanılarak yeni sistemlerin entegrasyonu başarıyla gerçekleştirilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın