Doğu Avrupa Ülkeleri F-16 Arayışında

0

Doğu Avrupa’da yükselişte olan Amerikancılık her alanda olduğu gibi askeri sistemlerde de değişimlere sebep oluyor. Geçtiğimiz yıl Portekiz’den F-16 alan Romanya yeni F-16 alımı yapmayı planlarken diğer Doğu Avrupa ülkeleri de bu alımı takip edebilir.

Ama bir sorun var ki Avrupa’da yeterince ikinci el F-16 bulunmuyor.

Romanya geçtiğimiz yıl 2013’de Portekiz’le imzaladığı anlaşma ile aldığı 6 F-16 savaş uçağını envanterine katmıştı. Uzun süre kullanılan ve çağın gerekliliklerinden uzak olan Sovyet sistemleri sonrasında F-16’lardan memnun olan Romanya yeni F-16 alımı için fırsat kolluyor.

Romanya’nın bu alımını Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Avrupa’daki diğer müttefiklerinin devam ettirmesi bekleniyor. Hedefte ise ilk olarak Hollanda ve Norveç’in F-35 Müşterek Taarruz Uçağı alımı sonrasında envanterden çıkarmayı planladığı F-16’lar bulunuyor. Uçuş saati yüksek olan bu uçakların önemli kısmı yarı ömür modernizasyonundan geçmiş durumda. Ancak toplamda yere indirilmesi planlanan F-16 sayısının Doğu Avrupa ülkelerinin ihtiyacını karşılaması güç görünüyor.

MODERNİZASYONLAR TUSAŞ’DA YAPILABİLİR

Doğu Avrupa ülkelerinin F-16 alımı yapması durumunda ihtiyaç duyulacak modernizayon ve bakımlar Türkiye’de yapılabilir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin sahip olduğu referans ve tecrübe ile Avrupa’da gerçekleşecek bir F-16 satışının bakım pastasından pay alması söz konusu olabilir.

Doğu Avrupa ülkelerinin hedefinde bulunan F-16 Blok 15 uçakları ile aynı tip olan Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait 41 adet F-16 Blok 15 savaş uçağının ihalesi TUSAŞ tarafından kazanılarak yeni sistemlerin entegrasyonu başarıyla gerçekleştirilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.