Hava Yolu Sektöründeki Stratejik Değişiklikler İnsan Gerçeğini Değiştirir mi?

0

 

Pegasus Hava Yolları yerli ve işsiz pilotlar için sağlam bir güvence ve yabancı pilot cennetine son verme açısından yeni bir istihdam politikasını hayata geçirdi.

(TSK) kökenli ATPL lisanslı pilotlara ücretsiz tip eğitimi ve doğrudan kadro imkanı veren Pegasus Hava Yolları, sivil pilotlar için ise tip eğitimi ücretini peşin alarak iş garantisi olmadan eğitim bitiminde başarılı olarak değerlendirdikleri pilotlarla kısmi süreli sözleşme imzalamaktaydı.

Geçtiğimiz aylarda aldığı kararla TSK kökenli pilotlardan da indirimli tip eğitimi ücreti almaya başlayan ve eğitim bitiminde kadroya geçirmeye başlayan düşük maliyetli taşıyıcı şirket, Silahlı Kuvvetlere zorunlu dönüş yapan veya THY başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında diğer şirketlere gitmek üzere ayrılan çok sayıda pilot olması dolayısıyla pilot sıkıntısı yaşama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Verdiği 100 uçaklık Airbus A320 siparişine ait uçaklar filoya katılmaya devam ettikçe filosundaki Boeing 737 uçaklarını azaltan ve deneyimli pilotlarını A320 filosuna geçiren Pegasus, aylardır yapmadığı B738 tip eğitiminde art arda sınıflar açmaya başladı.

Bu arada Airbus filosunu desteklemek amacıyla yabancı pilot alımlarını yeniden başlatan Pegasus’un Türkiye ve yurt dışında çalışan yabancı pilotları mülakat için sık sık Kurtköy’e çağırdığı biliniyor.Bütün bunlara rağmen istediği uçuş okulu yeni mezunu adayları bulmakta zorlanan Pegasus’ta diğer şirketleri tercih eden adaylardan gelen dönüşlere göre Ocak 2018 ayı itibariyle alım sürecinde önemli bir değişikliğe gitti.Tip eğitimi alacak adaylarla tekrar iletişme geçen Pegasus, tip eğitimi ücretinin artık peşin alınmayacağını ve zorunlu hizmet süreli iş anlaşması karşılığında maaştan kesinti yapacağını duyurdu.Bu yöntemle sürece katılmak isteyen aday sayısını arttırarak diğer şirketlere gitmeyi düşünen pilotları kendine çekmeyi hedefleyen Pegasus Hava Yollarına, ilk aşamada gayet olumlu dönüşler yapıldığı söyleniyor.

Bu yöntemle bir çok pilotun mağduriyeti önlenecek ve taraflar için kazan-kazan politikasına uygun olacağı kesin.Yıllarca ertelenmiş ve zorlayıcı nedenlerden dolayı hayata geçmiş olsa da geç kalınmaz sayılmaz.10 yıl önce bu konuyu gündeme getirdiğimizde, “olmaz olamaz” söylemlerinden sonra bu noktaya gelmek sevindirici.

Uygulama yerli ve işsiz pilotlar için sağlam bir güvence olup, pilot istihdamı konusunda bunu stratejik bir değişiklik olarak görüyor ve destekliyoruz.

*

Hava Yolu Sektöründeki Stratejik Değişiklikler İnsan Gerçeğini Değiştirir mi?

İnsan ve insan gerçeği… Aşağıda okuyacaklarınızın “herhangi bir şirketle değil tüm havayolu sektöründeki şirketlerle ilgili olduğunu” bilmenizi isterim. Çalışanların hepsini ilgilendiren bir gerçek(mi), karar sizin…

Geçtiğimiz bir buçuk senede “verimlilik çalışması” adı altında yüzlerce kişiyi işten çıkaran, kalan çalışanlarına iki- üç kişilik iş yükü yüklediği iddia edilen ve hal böyleyken tam gaz işe alımlara devam eden şirket(ler) ki,” bu yıl şu kadar kişi alıyoruz istihdam ediyoruz ” diyorlarsa insan düşünmeden edemiyor!

Verimlilik adına isten çıkarılanlara ve halen bir çoğunun iş aradığı bildirilen kişilere kişilere öncelik verecek misiniz, ve yeniden işe alacak mısınız diye düşünür insan!

Aynı şekilde geçtiğimiz sene uçaklar dolu uçarken, yerde uçak kalmazken şirkette neredeyse hiç bir çalışanın inanmadığı, ister borsada isterse olmasın yatırımcılarını ürkütmeden, tereyağdan kıl çeker gibi onlarca kişiyi işten çıkarmak, kalanlara da fazla iş yükleyip (görev tanımı ne işe yarar) işsiz kalma korkusuyla tepki vermelerini engelleyerek “işinizden olmadığınıza şükredin” havası yaratmak amaçlı yapıldığı düşünüldüğünden hareketle, “sektörün durumu kötü, şirket zarar ediyor” iklimi yaratılmsıyla yıllık zam ve kar payı ödemesi yapmayan şirketin, bu yıl çalışanlarına “bakın enflasyon yüzde 8-9 artıyor, biz bunu baz almayarak üstüne koyup size yüzde 14 zam yapacağız Nisan’da” demesi; dolayısıyle yüzde 14 zammın iki seneye bölündüğünde yılda yüzde 7 ettiğini düşünmez mi insan!

Sadece -THY bunun dışında- ve her ne olursa olsun, eleştirilsin – eleştirilmesin bir sendikasının olması sebebiyle THY çalışanların hakları korunuyor. Ya diğerleri!Bu konuyu başka bir yazıda değerlendireceğiz.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.