Şehre göre Anons! Ne kadar radyasyon yutsak acaba! Alkışlı protestoyu sevmek!

0

Çok ilginçtir ki her havalimanının ayrı bir yoğurt yiyişi var…

Anons sistemi, hijyenik özen, güvenlik uygulamaları akla gelen bazı örnekler.

Atatürk Havalimanı’nda (AHL) uçağa geç kalan yolcular için son çağrı, bu daha daha son çağrı diyerek bazen bir kişinin, bazen aile boyu künye çağrılarının 2015 yılında iptalinin ardından, İzmir Adnan Menderes Havalimanında (ADB) aynı uygulama sürdürülüyor. Aynı hattı kullanan birçok yolcunun dikkatini çeken uygulama, hele hele AHL’ye oranla  daha güçlü  ses düzeni olan ADB’de hakikaten can sıkıcı. Çeşit çeşit milletten ad, soyad silsilesi duymak zorunda bırakılmak hoş değil. Ve de ilkel bir uygulama. Aynı işleticinin bu farkı, fark edememesi ayrı bir olgu. Ne yani İzmirliler bu işe uyum sağlamıyor ve çok mu rötarcı dersiniz.

Hijyenik Özen!

Bu arada, bir ayrıntı daha… İstanbul’da gösterdiğiniz özeni, İzmir’de de gösterin ve WC’lerde aynı sistemi kullanın. Kimse bedava hizmet istemiyor, zaten parasını ödüyor; kullanıcıların hijyenik özen istemek hakkıdır.

Güvenlik neye göre!

Bu bir gerçek, havalimanlarında güvenlik üst düzeyde, hatta bazen bunaltıyor ama gerekiyor. İtirazımız yok. Ancak bazı havalimanlarında günün anlam ve önemine göre mi değişkenlik var bilinmez ama şu laptop meselesinde bir karar verelim. Tehdit değerlendirmesine göre ya her zaman ya da hiçbir zaman!

Kontrol nasıl ne düzeyde olmalı, fazlasını yazmamıza gerek yok. İlgilisi anlamıştır.

İlaç meselesi de var. Günlük kullandığınız ilaçlar X-Ray cihazından  geçer mi geçmez mi, karar verelim.

Ne kadar radyasyon yutsak acaba!

Bilip de bilmezliğe veren özel güvenlik personelinin, yolcunun sinir katsayısını yükseltmesine izin vermeyelim. Sonra aynı yerde görevli emniyet mensubunun uyarısından sonra mahcup olmasının önüne geçelim.

SABİHA GÖKÇEN’DE ALKIŞLI PROTESTO

Geçen haftanın bir haberiydi. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında sık sık izdiham yaşandığı ve bunun yurtdışından gelen yolcular tarafından alkışlarla protesto edildiği  haberi Beçika’dan yayın yapan yenihaber.be’de yayınlanmıştı. Haber için (İstanbul Sabiha Gökçen’de izdihama alkışlı protesto!) Türk medyasının dikkatini çekmeyen bu haberle ilgili olarak başka bir arkadaşım da beni uyardı. “Sabiha Gökçen Havalimanı’nın medyanın  gözünden uzak olduğu, -özellikle havacılık- bu nedenle yaşanan sorunların da medya radarına girmediğini” ifade eden arkadaşım, haberde vurgulandığı gibi yaz aylarında bunun çok daha fazlasının yaşandığının da altını çizdi.

Bu tip alkışı sevmediklerini düşündüğüm ilgili tüm İSG yöneticilere duyurulur.

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.