Tacizci pilot için hava yolu şirketine dava açıldı

0

Amerika Birleşik Devletleri İstihdamda Fırsat Eşitliği Komisyonu (EEOC) United Hava Yolları’na şirkette çalışan bir pilotun yıllardır kabin memurlarına cinsel taciz uygulamasını engellemediği gerekçesiyle dava açtı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre EEOC United Hava Yolları’nda çalışan bir pilotu şirkette çalışan kabin memurlarına ait müstehcen fotoğrafları sıklıkla internet ortamında fotoğraf sahiplerinin kimlik ve iş bilgileriyle birlikte paylaştığını iddia ediyor.

EEOC olayla ilgili olarak kabin memurlarının defalarca şikayette bulunduğu ve kanıt göstermiş olmasına rağmen olayın tekrarlanmasını engellemek noktasında yetersiz kalmakla suçluyor.

EEOC Avukatı Eduardo Juarez “Burada United’ın yaşanan cinsel taciz olayından bilgisinin olduğunu görebiliyoruz ancak bunun önlenmesi için hiçbir adım atılmamış. Bunun sonucunda kabin memurları yıllar boyunca iş arkadaşları tarafından taciz edilme ve paylaşılan fotoğraflardan ötürü tanınma korkusu içerisinde çalışmak zorunda kalmıştır. EEOC bu suistimalle mücadele etmek için burada.” dedi.

Dava ABD’nin Teksas eyaletinin San Antonio kentinde iş yerinde cinsel tacizle mücadele kanunu kapsamında açıldı.

EEOC Avukatı ve Bölge Sorumlusu Philip Moss “İş verenler çalışanlarını iş yerinde cinsel tacize karşı korumakla yükümlüdürler. Bu durum internet ortamında gerçekleşse dahi aynı durum geçerlidir. Eğer iş verenler çalışanlarını korumakta yetersiz kalırlarsa çalışanların kendini koruması için yapacak bir şeyi kalmaz.” dedi.

United Hava Yolları’ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada dava dosyasının incelendiği ve iddialar konusunda EEOC’nin ifadelerinin doğru olmadığı ve de şirketin çalışma ortamında cinsel tacizi kesinlikle tolere etmeyeceği belirtildi.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.