TRJet Projesinin Akıbeti Ne Oldu, Şirketten Açıklama Geldi

0

Kamuoyu tarafından yerli uçak projesi olarak bilinen TRJet projesinin akıbeti hakkında çıkan söylentiler sonrasında şirketten açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve özellikle uzay sanayiinde önemli yatırımları bulunan Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corp.’un tüm fikri mülkiyet haklarını satın alarak yerli uçak projesi kapsamında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalanmıştı. Son dönemde projenin sona erdirildiğine dair çıkan haberler sonrasında TRJet firması tarafından bir açıklama yapılarak konu yalanlandı.

TRJet Firmasından Yapılan Açıklama;

TRJet, 2015 yılında Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararının ardından Türkiye’nin bölgesel uçağını üretmek üzere kuruldu. Halka tanıtımını takiben, TRJet, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile maliyet ve yerlilik oranları dahil tüm proje şartları ve koşulları üzerinde anlaştı.

Türk hükümetinin ​de mutabık kaldığı ​araştırma​lar​​ ​sonucunda ​yeni bir ​bölgesel uça​ğı tasarlamak ​için​ en uygun altyapı olarak​ Dornier 328 uçağı seçildi​. Bu seçimin ardından Eren ve Fatih Özmen 100 milyon dolarlık bir yatırımla sertifikalı Dornier 328 uçağının tüm fikri mülkiyet hakları ve operasyonlarını satın alarak TRJet projesinin başarısını garanti altına aldılar.

Son zamanlarda medyada projenin iptal edildiğine dair spekülasyonlar ortaya atılmıştır. TRJet resmi makamlardan bu güne kadar herhangi bir iptal bildirimi almamıştır.

TRJet’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı Eren Özmen konuyla ilgili görüşlerini “Bölgesel Uçak Projesi hepimizi aşan bir projedir. Bu küresel yatırım, Türkiye ekonomisini dünyada güçlendirecek ve Türk gençliğine yeni olanaklar sağlayacak mega bir yatırımdır.” şeklinde dile getirdi.

Özmen sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız TRJet başarılı olunca, onu halka açarak, TRJet’i halkın şirketi yapmaktır. Fatih ve benim için TRJet her zaman Türk gençliğine armağan edilecek kutsal bir mirası temsil etmiştir.”

Projeyle ilgili ek detayları sizlerle ve kamuoyu ile önümüzdeki günlerde paylaşmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

TRJet

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.