Türk Vatandaşına Ben Gurion Havalimanında gözaltı!

0

İsrail Ben Gurion Havalimanında dün alıkonan Türk Vatandaşı Ebru Özkan’dan 24 saattir haber alınamıyor.

Yurda dönüş sırasında sebep gösterilmeksizin gözaltına alındığı bildirilen Özkan’ın, Kadir gecesini ihya etmek için bir tur grubuyla birlikte Kudüs ziyaretine gittiği öğrenildi.

İsrail’den gözaltına alınma nedeniyle ilgili şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

8 Haziran tarihinde turistik gezi amaçlı Kudüs’e giden ve 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek üzere Ben Gorion Havalimanı’na gelen Ebru Özkan’ın 16.35 uçağına İsrail güvenlik güçleri tarafından binmesine izin verilmemişti.

Gözaltına alındıktan sonra askeri mahkemeye çıkarıldığı öğrenilen Özkan’ın, ne zaman serbest kalacağı bilinmiyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Özkan’ın serbest bırakılması için girişim başlattı.

Twitter’da  etiketiyle bir kampanya başlatıldı.

GÜNCELLEME…

Kudüs ziyaretinin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye döneceği sırada Tel Aviv’deki Ben Gorion Havalimanında İsrail polisi tarafından gözaltına alınan ve o tarihten bu yana cezaevinde tutulan Türk vatandaşı Ebru Özkan, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ebru Özkan, Batı Şeria’daki Ofer Askeri Mahkemesinin, şartlı tahliye kararı sonrası Natanya kenti yakınlarında bulunan HaSharon Cezaevi’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkilileri eşliğinde buradan ayrıldı.

Ancak pasaportuna el konularak Türkiye’ye dönmesine izin verilmeyen Özkan, 29 Temmuz’da görülecek duruşmaya kadar haftada iki kez en yakın polis noktasına giderek imza atacak. Özkan ayrıca 15 bin Şekel (4 bin Dolar) kefalet ödeyecek.

Yurda döndü

İsrail makamlarınca hakkında verilen yurt dışına çıkış yasağı kaldırılarak, pasaportu iade edilen Özkan, THY’ye ait tarifeli seferle saat 00.10’da İstanbul’a geldi.

Atatürk Havalimanı’nın VİP Salonu’ndan çıkan Özkan, ailesi, bazı yakınları, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından çiçeklerle karşılandı. Bu sırada Özkan, yakınlarına sarılarak ağladı.

Özkan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kendisine destek veren herkese teşekkür etti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.