Anadolujet’in dün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kars’a yapılan seferinde korku dolu anların yaşandığı ortaya çıktı. Uçak iki ayrı kez denediği Kars inişini başaramadı ve önce Trabzon’a daha sonra da uçak içindeki yolculardan birinin fenalaşması nedeniyle Samsun’a indi. Sabah 12.50’de İstanbul’dan kalkan uçağın Kars’a inişi gece saat 23.00’te gerçekleşebildi.

Anadolujet’in 7300 sefer sayılı uçağındaki yolcuların büyük isyanına neden olan olaylar zinciri uçağın Kars’a inişi sırasında başladı. Yolculardan Güliz Aydın’ın verdiği bilgiye göre havanın yağmurlu olması nedeniyle uçak ilk denemesinde Kars Havalimanı’na inemedi ve Trabzon’a döndü. Aydın, yaşananları hurriyet.com.tr’ye şöyle anlattı:

TRABZON-KARS-SAMSUN

“Trabzon Havalimanı’nda 1 saatten fazla bekledik. Bu sırada uçaktaki yiyecek ve içecek stokları tükendi, hatta su bile kalmadı. Daha sonra tekrar kalkışa geçtik ve Kars’a gideceğiz dediler. 30 dk’lık bir yolculuktan sonra Kars Havalimanı’na geldik. Havada hiç bir anormal durum olmamasına rağmen yaklaşık 15 dakika havalimanının üzerinde dolandık, ancak yine inemedik. Bu kez de uçak Ankara‘ya dönmeye karar verdi. Fakat yolcular arasında fenalaşanlar oldu, çocuklar da bir taraftan ağlıyor… Ortam çok kötüydü. Hatta yolculardan birisi ciddi bir rahatsızlık geçirdi ve tansiyonu 26’ya çıktı. İçimizde bir doktor hemen müdahale etti. Tansiyonu ancak 21’lere düşürebildiler. Bunun üzerine o doktor uçağın acil iniş yapması gerektiğini söyledi ve biz de Samsun’a indirk. İner inmez de hazır olan ambulansla yolcuyu hastaneye götürdüler.”

YOLCULAR APRONA ÇIKTI

Samsun’da kendilerini bekleme salonuna aldıklarını belirten Aydın, “bu kez de uçağın ve mürettebatın uçuş süresinin dolduğunu ve aynı uçakla devam edemeyeceğimizi söylediler. Bize başka bir uçağın geleceği söylendi. Fakat artık herkesin sinirleri ciddi şekilde bozuldu. Çocuklar bir taraftan ağlıyor diğer yandan beklemekten ciddi tartışmalar çıkmaya başladı. Normalde yolcuların bekleme salonundan çıkması yasakken tartışmaların büyümesi üzerine kapılar açıldı, bütün kurallar ihlal oldu ve yolcular aprona açık havaya çıktılar. Hatta insanlar uçak yakıt alırken apronda sigara içtiler, yürüyüş yaptılar” diye konuştu.

YEŞİLKÖY’DEN GELEN UÇAK İNDİ
Aydın, bölgede yaşayanların kendilerine çok daha kötü havalarda bile uçakların iniş yapabildiğini bu havada neden inilemediğini anlayamadıklarını söylediklerini kaydetti. Özellikle ikinci iniş denemesinde havanın çok daha uygun olduğunun altını çizen Aydın, “Mesela THY’nin Yeşilköy’den kalkan uçağı saat 18.00 civarı inmiş, daha sonra da yolcusunu alıp kalkmış. Biz neden inemedik anlayamadık, kimse de bir açıklama yapmadı” dedi.

PİLOT TEDİRGİN OLDU

Son olarak saat 22.00 civarı bir uçağın kendilerini almak üzere geldiğini söyleyen Aydın, “Ancak bu kez de diğer uçakta olduğu gibi yine yabancı bir pilot vardı ve yolcuların o gergin hallerini görünce uçağı kaldırmak konusunda tereddüt etti. Neyse ki daha sonra hepimiz uçağa bindik ve saat 23.00 civarı Kars’a ulaşabildik”

Tüm bu yaşananlara rağmen Anadolujet ekibinden kimsenin kendilerine bir şey söylemediğini sadece pilotun ikinci uçuşta kuru bir özrü dilediğini anlatan  Aydın, şikayet için gerekli yerlere başvuracaklarını da sözlerine ekledi.(Hürriyet.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.