Uzun yıllar boyunca Türk vatandaşları Almanya’ya çalışmaya gitti. Ancak devir değişti! Artık, Almanlar Türkiye’ye çalışmaya gelirken, 115 Alman pilot THY’de işbaşı yaptı!

Birçok Türk vatandaş hayallerini gerçekleştirmek için doğup, büyüdüğü ülkesini arkasında bırakıp gurbete gitti! Çoğu Almanya’da yeni bir hayat kurdu! Burada çalışmaya başladı. Almanya ve Türkiye arasında görünmez bir bağ oluştu! Ancak devir değişti! Türkiye’nin hızlı yükselişi Avrupalıları da etkiledi! Çoğu Alman, Türk şirketlerinde çalışmak için ülkemize geldi! İlk adresleri ise Türk Hava Yolları oldu. THY’ye 52 ülkeden 10’u kadın olmak üzere 675 yabancı pilot işbaşı yaptı. Almanya havayolu şirketlerinden olan Augsburg Airways’in kapanması sonrası Alman 70 pilot da THY yabancı pilot kadrosuna katıldı. THY’de şu an uçan yabancı pilotlar arasında en çok Alman pilotlar bulunuyor.

‘EN İYİ SEÇENEKTİ’
Türkiye’ye çalışmaya gelen 115 Alman pilottan birisi ise Alman kadın pilot Beate Weinmair! Türk Hava Yolları’nın Airbus 330 tipi yolcu ve kargo uçaklarında first officer yani ikinci pilot koltuğunda oturan Alman kadın pilotlar arasında yer alan Beate Weinmair, THY’de ve Türkiye’de çalışmaktan dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Bir yıldır THY’de uçan Münihli Weinmair, “Avrupa’daki en iyi seçeneğin THY olmasından dolayı burada çalışmaya karar verdim. 8 yıllık pilotum. Seçenekler arasında başka havayollarında uçmak olsa bile THY’yi yine tercih ederdim. Eski şirketim kapandığı zaman 70 pilotu THY kendi bünyesine aldı. Çocukken daha önce de Türkiye’ye geldim. İnsanlarınızın sıcakkanlı olması da THY’yi tercih etmemde etkin oldu. Diğer Alman pilot arkadaşlarım da sorduğunda THY’yi tavsiye ederim çünkü burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkçe öğreniyorum. İstanbul’u daha iyi öğrenmek için geziyorum. Çok iyi şartlar altında çalışıyorum. Türkiye’nin ülkem Almanya’dan da uzak olmaması benim için önemli çünkü 3 saat sonra evimdeyim. Daha uzun süre buradayım. Bana her uçuşta kaptanın Türkçe öğretmeye çalışması çok hoş oluyor” dedi. (Takvim)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.