Ölüdeniz’deki Babadağ’a tatil için gelen turistlere uçuş keyfi yaşatan yamaç paraşütü pilotları, artık alkol testine tabi tutuluyor. Yönerge gereği sabah erken saatlerde Babadağ girişi ile 1700 metre yüksekteki pistte jandarma ve THK görevlisiyle karşılaşan paraşütçüler, tek tek alkol metreye üfleyerek testten geçirildi.

UÇUŞLAR AKSATMADAN SÜRDÜRÜLDÜ

Pilotların tamamında herhangi bir olumsuzluk tespit edilemezken, pilotlardan hastanelere giderek ’keyif verici ya da uyuşturucu maddelerle’ ilgili rapor almaları istendi. Müşterilerini bırakarak hastanelere gitmesi istenen pilotlar, Fethiye Kaymakamlığı’nın uçuş sonrası rapor almalarına izin vermesi sayesinde uçuşlarını aksatmadan sürdürdü..

”OLASI KAZALARA KARŞI KONTROL YAPILMASINI İSTEMİŞTİK”

Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız , alkol ve uyuşturucu testlerinin yapılmasını pilotlar olarak yönergeye kendilerinin koydurduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Olası kazalara karşı kontrollerin yapılmasını istemiştik. Kaymakamlığımız tarafından sabah erken saatte aniden yapılan bu kontrollerde tüm pilotlarımız temiz çıkmışlardır. Şimdi de pilotlar hastanelerde numuneler vererek keyif verici madde olup olmadığı konusunda rapora başvurmuş bulunmaktadır. Raporunu alan kontrolden geçen pilot müşterisiyle uçuşa çıkmaktadır.”

Alkol testlerinin yapılmasının uygun olduğunu ancak hastaneden keyif verici madde olup olmadığıyla ilgili rapor istenmesi ile ilgili zamanlamanın yanlış olduğunu savunan pilotlar ise, istenen sağlık raporunun Nisan ayında sezon öncesi alınması gerektiğini söyledi.

(ensonhaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.