Polonyalılar Baltık Denizi’nden İkinci Dünya Savaşı’ nda düşen Sovyet uçağını çıkardılar

Gdansk Ulusal Deniz Müzesi Uzmanları, Polonya Donanmasıyla ortaklaşa çalışarak Baltık denizinin dibinden İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet Hava Kuvvetlerinde uçan Douglas A-20 uçağını çıkarmayı başardılar.

Kaliningrad’daki Polonya Kültür ve İş Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, Polonya müzesinin en nadide parçası olacak Douglas A -20 uçağı 2013 Haziran ayında Baltık Denizi’nde yapılan rutin araştırmalar sonucunda tespit edildi. Geçen sene Eylül ayında uçağı denizden çıkarmak için çalışmalar başlatıldı ancak denemeler sonuçsuz kaldı.

Gerekli hazırlık çalışmaları yapıldıktan sonra tamamen kuma gömülü olan uçak St. Barbara bilimsel araştırma gemisi ve Kambr kurtarıcı gemisi de kullanılarak Baltık denizinin derinliklerinden çıkarıldı.

Gdansk Ulusal Deniz Müzesi Uzmanları, Polonya’da ilk defa Baltık denizinin dibinden İkinci Dünya Savaşına ait uçağın tek parça olarak çıkarıldığını bildirdiler.

Douglas A-20 İkinci Dünya Savaşı yıllarında Lend-Lease anlaşması çerçevesince ABD tarafından Eski Sovyetler Birliğine verildi. Uzmanların toplanan uçak parçalarından uçağın Sovyet Hava Kuvvetleri’nde uçtuğunu tahmin ettikleri belirtildi. Uçak incelenmek üzere Krakov’da bulunan Polonya Hava Kuvvetleri Müzesi’ne teslim edilecek.
(Gazetem.ru)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.