Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, 2015 yılına ait global yolcu trafik rakamlarını açıkladı.

Buna göre 2015 senesinde yolculuk yapan kişi sayısı (ücretli yolcu kilometre / RPK) bir önceki seneye göre %6.5 arttı. Bu rakam 2010 senesinde yaşanan Uluslararası ekonomik krizden bu yana elde edilen en yüksek rakam ve son 10 senenin ortalama büyüme rakamı olan %5.5’in de üzerinde.

Rakamları değerlendiren yetkililer, 2015 senesinin 2014’e göre ekonomik anlamda daha zorlu bir sene olmasına rağmen düşük bilet fiyatları sayesinde daha çok yolcunun seyahat ettiğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan IATA Genel Direktörü ve CEO’su Tony Tyler şunları söyledi: “Geride bıraktığımız 2015 senesinde, dünya geneline hakim olan ekonomik gerilemeye rağmen hava ulaşımına olan talep yüksekti. 2014 senesine kıyasla daha düşük olan bilet fiyatları sayesinde uçan yolcu sayısında artış yaşandı.”

Öte yandan IATA’dan paylaşılan raporda yıllık kapasite artışının %5.6 arttığı ve buna bağlı olarak doluluk oranının da %80.3 seviyesine ulaştığı belirtildi. Ayrıca bütün bölgelerde yolcu trafiğinin olumlu yönde bir seyir izlediği kaydedilirken, Asya-Pasifik Bölgesi’nin yıllık büyüme rakamının üçte birini gerçekleştirdiği ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.