Doç.Dr Yıldırım Saldıraner  bu haftaki yazısında, “Havayolu yolcu taşımacılığında  2015 yılı Ocak-Haziran dönemini ” değerlendirdi. Saldıraner’in   o yazısı;
Sizlere her 3 ayda bir ülkemizdeki havayolu yolcu taşımacılığı gelişmeleri vermeye devam ediyorum. Bu defa 2015 yılı Ocak-Haziran dönemi gelişmelerini yazacağım. Ne durumdayız bakalım. Rusya’da yaşanan ekonomik olumsuzlar yabancı yolcu (özellikle turist) sayımızı ne derece etkiledi, görelim.
Önceki yazılarımdan hatırlayacak olursak; ülkemiz havayolu ulaşımı son yıllarda altın dönemini yaşıyordu. Yolcu ve uçak trafiği dünya ortalamalarının çok üzerinde artmıştı.  Dünyada ve Türkiye’de 2014 yılı gerçekleşmelerine göre; 2013 yılına göre dünya genelinde %5 artış ile toplam 3,2 milyar tarifeli yolcu taşımacılığı, Türkiye’de ise %10,8 artış ile 83,4 milyon toplam yolcu trafiği gerçekleşmişti (DHMİ, Türkiye yolcu trafiğini gelen-giden toplamı olarak 166,2 milyon olarak vermektedir).
2014 yılında havalimanlarımızdan İstanbul Sabiha Gökçen %27, Atatürk %11 ve Adana %11 yolcu artışı ile öne çıkmıştı. Antalya Havalimanı yolcu artışı %5 (14,2 milyon yolcu), Gazipaşa Alanya Havalimanı yolcu artışı da %114 (362 bin) olarak gerçekleşmişti.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan ilk 6 ayın (Ocak – Haziran 2015) sonuçlarına gelince, 2014 yılının ilk 6 ayına göre; toplam yolcu trafiğinin (iç + dış hatlar) %7,3 artığı görülmektedir. Aylara göre gelen-giden toplam yolcu trafiği grafik ile gösterilmiştir. Geçmiş yıllar trendleri bağlamında, ülkemize yönelik yıllık yolcu trafiği Nisan Ayında artışa geçmekte, Ağustos Ayında en üst seviyesine ulaşmakta ve Eylül-Mart Ayları arasında azalmaktadır. Bu durum özellikle yaz sezonu ile kısıtlı turist trafiğinden kaynaklanmaktadır. 2015 yılı trafik değerleri de ayni özelliği göstermiştir.
Toplam yolcu trafik gerçekleşmelerini detaylı olarak incelersek, 2014 yılının ayni aylarına göre; 2015 yılında Ocak Ayında %9,4 Şubat Ayında %3,6 Mart Ayında %9,3 Nisan Ayında %7,2 Mayıs Ayında %7,9 ve Haziran Ayında %7,3 artış gerçekleşmiştir. Ancak bu artışlar genelde iç hatlar kaynaklı olup ilk 6 ayda dış hatlarda yaşanan artış sadece %2,8’dir ve bu artış esasta İstanbul Havalimanları (Atatürk ve Sabiha Gökçen) kaynaklıdır. Turizm Havalimanlarımızda ise maalesef önemli düşüşler yaşanmıştır.

 

Bu 6 ay bize 2015 yılı trafiği için şu ipuçlarını vermektedir.
– 2015 yılında da toplam yolcu sayısında artış yaşanacaktır. Ancak, geçtiğimiz yıllardaki gibi %10 ve üzeri bir artışın olabileceğini söylemek için hala erkendir.
– İç hatlar yolcu sayısında %10’ların üzerinde bir artışın yakalanması muhtemeldir.
– Dış hatlarda ise tek haneli bir artışta kalınması ihtimali hayli yüksektir.
– Havayolu yolcu taşımacılığındaki altın yıllar – özellikle dış hat yolcusu için – sona ermişe benziyor. Turist sayısındaki azalma devam eder ve yılı bu şekilde tamamlarsak uzun yıllar sonra ilk defa dünya ortalamaların altında kalacağız.
– Turizm Havalimanlarında dış hat yolcu sayısında azalmanın süreceği söylenebilir. Özellikle Rus yolcu sayısındaki azalmanın devam edeceği görüşü yaygın.
Bazı havalimanlarımıza ilişkin iç hat, dış hat ve toplam yolcu trafik artışları da tablo ile gösterilmiştir.
Mevcut kapasite kısıtlamalarına rağmen İstanbul Atatürk Havalimanı yolcu trafiği artmaya devam etmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yolcu trafiği %17 seviyesinde önemli bir artış yakalamıştır. Ankara Esenboğa Havalimanı yolcu trafiği de artış göstermektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda iç hat yolcusu artmış ancak dış hat yolcusu azalmıştır.
Turist taşımacılığının yoğun olduğu havalimanlarımızdan Antalya’da iç hatlarda artış yaşanırken dış hatlarda Rus yolcu azalmasından kaynaklanan %10 seviyesinde önemli bir dış hat yolcu kaybı olmuştur. Gazipaşa Alanya’da ise yüksek artış devam etmektedir. Muğla İlimizde, hem Milas Bodrum hem de Dalaman Havalimanlarında iç hatlarda önemli artış yaşanmakla birlikte dış hatlar yolcusu azalmıştır.
Özetle, iç hatlarda yolcu artışı devam etmektedir. Ancak dış hatlarda geçen yıla göre dikkat çeken bir oransal azalma söz konusudur. Dış hatlar yolcu sayımızın geçmiş yıllar artış oranını yakalaması için ileriye dönük önlemler alınması gerekli hale gelmiştir.  Özellikle Antalya Bölgesi’nde yaşanan Rus turist kaybına alternatif çözümler üretilmelidir.(Doç.Dr.Yıldırım Saldıraner, Yeni Alanya.com)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.