Ekonomist dergisi yayın yönetmeni Talat Yeşiloğlu’na konuşan 3’üncü havalimanı yüklenicilerinden Limak Holding başkanı Nihat Özdemir , “Kredi görüşmeleri bitmek üzere ama biz onları beklemeden çalışmaya başladık. Bu proje için 300 milyon Euro’luk makine, ekipman aldık. Ekiplerimiz dört aydan beri geceli gündüzlü çalışıyor”  dedi.

Proje finansmanı için bankaların özkaynak koşulu için de değerlendirmelerde bulunan Özdemir “Konsorsiyum üyeleri olarak özkaynak konusunda hiçbir sıkımımız yok. îş makineleri için yaptığımız yatırım da bunun göstergesi.” iş dünyasında konsorsiyum üyeleri arasındaki hisse oranlarının değişebileceğini ilişkin söylentiler için de net konuşan Özdemir, “Bu işe beş grup eşit hisseyle girdik. Ortaklık yapımızla ilgili hiçbir değişiklik yok. Olursa da ben karşı çıkarım” diyor. Bankacılardan cuma günü itibariyle edindiğimiz bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle grubun proje için yaptığı makine ve ekipman yatıranlarının 150 milyon Euro’sunun Yapı Kredi Leasing tarafından finanse edildiği bilgisine ulaştık. Yine 50 milyon Euro’luk kısım da iki hafta önce Halk Leasing tarafından finanse edildi.

Uzun vadeli proje kredisinin ayrıntıları netleşmeye başladı. Derginin  edindiği  bilgiye göre, kamu bankalan 3 milyar Euro civarında destek sağlayacak. Yapı Kredi ve Denizbank, 500’er milyon Euro ile konsorsiyumda yer alacak. Garanti Bankası 300 milyon Euro ile konsorsiyuma katılırken, Fînansbank’ın da 300 milyon Euronun bir miktar üstünde bir tutarla kredi desteği sağladığı söyleniyor. Bu durumda kamu bankalarının 3 milyar Euro’luk kredi desteğinin yanı sıra özel bankalardan 1.6 milyar Euro civarında kaynak sağlanacağı ortaya çıkıyor. Anımsanacağı üzere, proje kredisi için konsorsiyum liderliğini üstlenen Ziraat Bankası’nın genel müdürü Hüseyin Aydın, önceki hafta Ekonomist’e yaptığı özel açıklamada, “Şimdilik yabancı bankalar yok ama imzalar atıldıktan sonra onlar da prefinansman sağlayacaktır” demişti.

Öte yandan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Limak Holding’de bulunan yüzde 40’lık hissesi için 364 milyon dolara el sıkışan TAV Havalimanları Holding’e Malezyalı ortaktan kötü haber geldi. Havalimanının yüzde 60 hissesini sahip olan ve geri kalan yüzde 40’lık hisse için öncelikli satın alma hakkı bulunan Malezya Havayolları Holding (MAH) bu hakkı kullanma planları olduğunu açıkladı. Eğer MAH’ın hisse alım teklifi, TAV’ın teklifi kadar olursa MAH Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 100’üne sahip olacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 60 hissesine sahip olan Malezya Havalimanları Holding hisselerin tamamını almak için harekete geçti. Malezyalı holding Limak Holding’in elinde bulunan hisseleri almak için hisse opsiyonunu kullanmayı planladığını açıkladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı için TAV Havalimanları Holding geçtiğimiz ay 364 milyon dolarlık teklif yapmıştı.

Bloomberg’in haberine göre Malezyalı holdingin bu teklife, Limak’ın hisselerini alarak karşılık verebilmesi için yarına kadar süresi bulunuyor.

TAV geçtiğimiz ay Limak Holding ile yüzde 40’lık hissenin satın alımı için anlaştıklarını açıklamıştı. Bu anlaşmaya rağmen hakim ortak Malezya Havalimanları Holding’in öncelikli satın alma hakkını kullanarak hisselerin tamamına sahip olabiliyor. Ancak bunun için Malezyalı holdingin TAV’ın teklif ettiği 364 milyon dolarlık rakama eş ya da daha fazla teklif yapması gerekiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.