Türkiye’nin Havacılık ve Uzay Merkezi TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlenen 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’ne katıldı.

TUSAŞ, standında sergilediği özgün ürünü İnsansız Hava Aracı “ANKA” ile zirvenin ilgi odağı oldu.

Konuşmaların ve açılış töreninin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ilk olarak TUSAŞ standını ziyaret ederek, İnsansız Hava Aracı “ANKA” ve TUSAŞ’ın diğer Ar-Ge projeleri hakkında bilgi aldı. Ziyareti esnasında Bakan Işık’a TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı tarafından ANKA ve Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı “HÜRKUŞ”un maketleri takdim edildi.

Zirvenin ilk gününde, İştirakimiz TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.) havacılık sektöründeki Ar-Ge çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü. TEI’nin Yönetim Kurulu Başkalığı görevini de yürüten, TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ödülü TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ile birlikte, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan aldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da destekleriyle yürütülen Ar-Ge Projeleri ile teknoloji devleri arasındaki konumunu pekiştiren TUSAŞ, savunma, havacılık ve uzay endüstrisi alanında özgüven ve heyecanın artmasına sağladığı katkı ile emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

large_arge-zirvesi-2014-1- large_arge-zirvesi-2014-2- large_arge-zirvesi-2014-4- large_arge-zirvesi-2014-3-

 

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı “ANKA”, 17.3 metre kanat açıklığı, yaklaşık 1.7 ton kalkış ağırlığıyla, kendi sınıfının en üst kapasiteli insansız hava araçları arasında yer alıyor. Büyük oranda karbon kompozit malzemeden yapılan uçağın gövde ve kanatları ile radar görünürlüğünün düşük olması, gece/gündüz her türlü hava koşulunda keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine, jet yakıtı kullanan 155 beygirlik dizel motora ve uçuş süresi boyunca çalışabilen buz önleme sistemine sahip olması, ANKA’nın ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.