İktidar partisi SYRIZA’nın 29 milletvekili yetkili Bakanlıklara hitaben sundukları soru önergesinde Yunanistan geneli 14 taşra havalimanının özelleştirilmesine karşı çıkarken, söz konusu özelleştirmelerin kamuya büyük ve gerekçesiz zarara uğratacağını savunuyorlar.

29 SYRIZA milletvekili ilgili soru önergesinde söz konusu özelleştirmeden “Yunan devletinin dört ile beş katı gelir kaybına uğrayacağını” ileri sürüyor.

Azınlıkça’da yer alan habere göre SYRIZA milletvekilleri 14 taşra havaalanının özelleştirilmesi için Alman “Fraport AG – Slentel Ltd” konsorsiyumu Yunan kamusuna bir kereye mahsus olmak üzere 1.234 milyar euro ödeyecek. Ancak, Atina Havaalanı’nın idaresini üstlenen Alman Hochtief şirketinin şu an için Yunan devletine 1.4 milyar euro KDV borcu bulunuyor. 1.234 milyar euro ise devletin havaalanlarından üç yılda elde ettiği net gelire tekabül ediyor.

SYRIZA milletvekilleri 14 taşra havaalanı ihalesini kazanan Alman şirketinin 40 yıl içerisinde 22 milyar euro’nun üzerinde gelir elde edeceğini ve bunun karşılığında Yunan devletine sadece 3,85 milyar euro ödeyeceğini dile getirirken, Yunan kamusunun 40 yılda sadece özel harçtan 8 milyar euro elde edeceğini hatırlatıyor.

Havaalanı özelleştirmelerinin mali kalkınmaya yönelik olumsuz etkilerinin geri alınamayacağını kaydeden SYRIZA milletvekilleri, mevcut hükümetin kreditörlerin ağır şantajlarını bahane ederek bu tarihi hamlenin yükünü üstlenmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Soru önergesi “Eğer söz konusu özelleştirme tamamlanırsa, bu Yunanistan’ın çıkarlarınn aleyhine bir gelişme olacak ve gelecekte mali skandallar araştırmasına konu olacaktır. Devlet Havaalanları halka aittir ve bir sonraki nesillere Yunan devletinin serveti olarak teslim edilmelidir. Kamu servetinin idaresi şeffaf ve kontrol edilebilir olmalıdır” ifadeleriyle son buluyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.