23 Aralık 1979 tarihinde meydana gelen Türk Hava Yolları, TC-JAT uçak kazasının ardından 35 yıl geçti.

23 Aralık 1979’de eski Samsun Havalimanı’ndan, Ankara Esenboğa Havalimanı’na 4 mürettebat ve 39 yolcusu ile havalanan Türk Hava Yolları’nın, “Trabzon” isimli TC-JAT tesciline sahip Fokker F-28 1000 tipi yolcu uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş için alçaldığı sırada türbülans ve havanın sisli olması nedeniyle, havalimanının 32 km kuzeydoğusunda bulunan, Çubuk ilçesine bağlı Cücük köyünün yakınlarındaki bir tepeye çarparak ikiye bölünür. Kaza sebebiyle 4 mürettebattan 3’ü ve 39 yolcudan 36’sı hayatını kaybetmişti.

Aradan geçen 35 yılın ardından kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyoruz.

1979trabzon
1979trabzon6
1979trabzon7

 

Türkiye’nin “Fokker” lar ile İmtihanı

Türk havayolu şirketleri bugüne kadar Fokker imalatı uçaklardan pervaneli F-27 ve jet motorlu F-28 ile F-100 modeli olmak üzere üç uçak tipini kullanmıştır.

Dünyanın en başarılı uçağı kabul edilen Douglas DC-3’lere alternatif olarak üretilen Fokker F-27’ler de çok başarılıydı ve kullanıcılarını çok memnun etmişti. Geçmiş yıllarda Türk Hava Yolları ve Inter Hava Yolları yolcu taşımacılığında kullandığı gibi geçtiğimiz yıllara kadar MNG Kargo da bu uçakları kullanmıştı.

F-27 THY F-27 MNG interairlines-tcied

Douglas DC-9-15 ile jet çağını açan Türk Hava Yolları, jet yolcu uçağına olan ihtiyacın artması üzerine 5 adet F-28 jet uçağı satın almıştı.

Ne yazık ki birçok yapısal soruna sahip olan bu uçaklardan 3 tanesi düştükten sonra lanetli kabul edilecek ve kalan 2 tanesi de (TC-JAR ve TC-JAS) Touranie Air Transport’a satılmıştı. Fakat bu iki uçak da gittikleri havayollarındaki akıbetleri değişmemiş, onlar da düşmüştü.

Türk kaza kırım ekiplerinin topluma açıklama yapmaması, işlerini kapalı yürütmeleri ve raporlandırmaları, kafalarda hep işletme veya pilotaj hatası olacağı yönünde şüpheler bırakmıştır.

TC-JAO “VAN” Fokker F-28:  26 Ocak 1974 İzmir Cumaovası Havaalanı kalkışını müteakip, pistin 100 metre uzağında çakıldı. Mürettebattan dördü ve 62 yolcu hayatını kaybetti.

TC-JAP  “BURSA” Fokker F-28:   30 Ocak 1975 İstanbul Yeşilköy Havaalanı’na inerken, elektrik kesilmesi sonucu inişi pas geçtikten sonra Marmara Denizine düştü. 4 mürettebat ve 37 yolcudan kurtulan olmadı.

TC-JAT “TRABZON” Fokker F-28:  23 Aralık 1979 Ankara yakınlarında türbülans nedeniyle düştü. Kaza sonucu 4 mürettebattan 3’ü ve 39 yolcudan 36’sı hayatını kaybetti.

TC-JAT

 

Satılan Fokker F-28 Uçaklarının Akıbetleri

F-28 Onrario
TC-JAR “SİVAS” Fokker F-28

 

Türk Hava Yolları, Touranie Air Transport’a satmıştı. Onlar da Air Ontario’ya sattılar.

10 Mart 1989 Air Ontario’da  C-FONF tesciliyle görev yaparken, kalkıştan hemen sonra Kanada Dryden Havaalanı yakınlarında düştü.

F-28 ASEMAN
TC-JAS “SAMSUN” Fokker F-28

 

Türk Hava Yolları, Touranie Air Transport’a sattı. Touranie Air Transport sırasıyla Air Ontario, Air Niguini ve en son olarak da İran Asseman Airlines’e satmıştır.

12 Ekim 1994 İran Asseman Airlines’de EP-PAV tesciliyle görev yaparken, her iki motorun da arızalanması sonucu dağa çakılmıştır.

Kaza raporlarına Ulaşmak İçin Tescillerin Üzerine Tıklayın

TC-JAOTC-JAPTC-JATC-FONFEP-PAV

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.