Türk havacılığının babası olarak nitelendirilebilecek bir isim, Vecihi Hürkuş. Kimler hatırlıyor onu?

Türkiye’de havacılığa ilgi duyan hemen hemen herkesin tanıdığı, birçoğunun hayat hikayesini, başarılarını ve yaşadığı zorlukları bildiği bir isim Vecihi Hürkuş. TUSAŞ (TAI) tarafından yapılan Temel Eğitim ve Başlangıç Uçağına HÜRKUŞ ismini veren büyük havacı. İlk Türk pilot olmasa da yaptıklarıyla ve Türk havacılığının yükselmesi için adadığı ömrüyle Vecihi Hürkuş.

Dünya tarihinin en önemli havacılık başarılarından birinin yaşandığı gün, insanoğlunun Ay yolculuğuna başladığı 16 Temmuz 1969’da kara toprakdan ayrılıp gökyüzüne kavuşan Vecihi Hürkuş, ülkemiz genelinde özellikle Gülen Gözler filminde Şener Şen’in canlandırdığı Vecihi karakteriyle tanınmasına rağmen o aslında çok başka bir insandı.

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan Kardeş Payı isimli televizyon dizisinin yönetmeni ve senaristi olan Selçuk Aydemir, dizi öncesi yayınlanan animasyonların birisinde Vecihi Hürkuş’a yer vererek Gülen Gözler’deki Vecihi’den başka bir Vecihi olduğunu dolaylı yoldan da olsa milyonlara bildirdi. İTÜ Uçak Mühendisliği mezunu olan Selçuk Aydemir’in bu çalışmada Vecihi Hürkuş’a yer vermesinin sebepleri arasında Uçak Mühendisliği okumasının etkisi var mıdır bilmiyoruz ama 45 yıl sonra en azından bir kaç dakikalığına ulusal bir kanalda Vecihi Hürkuş’a yer verdirdiği için teşekkür ediyoruz.

Aramızdan ayrılışının 45’inci yıl dönümünde Vecihi Hürkuş animasyon filmi;

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.