Hindistan’ın Fifth Generational Fighter Aircraft (FGFA) adlı prototipin  ilk uçuşu 2016 yılında yapılacak. Rus-Hint 5. nesil savaş uçaklarının seri üretimin 2021’de başlaması planlanıyor.

Hindistan’ın uçak yapım şirketi Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) ile Rusya’nın şirketi ‘Suhoi’ arasında 2010 yılında FGFA programıyla ilgili ilk anlaşma imzlanmıştı.  Bu dönem içerisinde tarafların bir takım hazırlık çalışmalarını yaptıklarını anlatan Vzlyot (Kalkış) dergisi baş editörü Andrey Fomin , «Ön araştırmalar yapıldı.Yeni uçağın 5. nesil Rus savaş uçağı T-50’nin(PAK-FA) temelinde üretileceğine ilişkin ilke kararları alındı. Ön araştırmalarından deneme ve tasarım çalışmalarına ve uçağın üretimime geçişi sağlayan mutabakatlara varıldı. Yeni uçak, Hindistan’ın uçak tasarımıyla ilgili taleplerine uyuyor» dedi.

İmzalanan anlaşmalar uyarınca FGFA’ya havadan havaya Hint füzesi ‘Astra’ ve Hindistan’ın Rusya ile ortak olarak  geliştirdiği , sesten 2,8 kez daha hızlı hareket edebilen ve 290 kilometre menzile sahip BrahMos  süpersonik güdümlü füze monte edilecek.

Anlaşmaya  göre 200 adet 5. nesil savaş uçağı üretilecek ve proje 30 milyar dolara mal olacak.

Rusyanın Sesi2nde yer alan habere göre, ABD, Çin ve bazı verilere göre Japonya’da 5. nesil savaş uçaklar için geliştirilme projesi bulunuyor. Fakat Rus uzmanlar, Hindistan’ın Rusya ile ortak geliştirdiği FGFA’nın geleceğin uçağı olmak  bakımından, diğer uçaklara nazaran askeri nitelik ve teknolojisi açısından daha rekabet edici üstünlüğe sahip olduğuna inanıyorlar.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.