7 Aralık Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun

0

7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun.

Uluslararası sivil havacılığın evrensel kurallarını belirleyerek dünya genelinde emniyetli ve düzenli bir şekilde işlemesi amacıyla kurulan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), 1992 yılında aldığı bir genel kurul kararı ile kuruluş tarihi olan 7 Aralık “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan edilmiş durumda.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan’ın Sivil Havacılık Günü Mesajı;

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) kuruluş günü olan 7 Aralık’ı, 26 yıldan bu yana Dünya Sivil Havacılık Günü olarak kutluyoruz. Başta Türk Sivil Havacılığına emek veren, katkı koyan çalışma arkadaşlarımız olmak üzere tüm dünya havacılarının gününü kutluyor, başarılar diliyorum.

Ulaşım, her insan için önemli ve vazgeçilmez bir unsur. Bu nedenle ülkelerin ulaşımda en iyi standartları yakalaması gerekiyor. Ülkemiz 16 yılda ulaşımın her alanında yapılan yatırımlar ile ulaşımda muasır medeniyetler seviyesine çıktı. Havacılıkta ise gerçek anlamda çağ atladı.

Ancak ülkelerin ulusal anlamda havacılıklarını geliştirmesi yetmiyor; dünyada “sivil havacılık sektöründe ben de varım” demek, dahası büyük oyunculardan biri haline gelmek için atılacak adımlar var. Türkiye, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı başta olmak üzere 16 yılda altyapıda sağladığı büyük değişimle, sektörde serbestleşme sonrasında yakaladığı büyümeyle bunu başardı. Bir yandan bölgesel ve uluslararası sivil havacılık örgütlerinde aktif rol alırken, ülkelerle ikili sivil havacılık anlaşmaları yaparken bir yandan da sivil havacılığın evrensel kriterlerinden taviz vermeden yoluna devam etti. Dahası dünya sivil havacılığında en hızlı gelişen ülkelerden biri oldu.
Sonuçta ortaya çıkan tablo sivil havacılık çalışanlarımızın başarısı olduğu kadar milletimizin de başarısıdır.

Bu çerçevede ben Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün değerli yönetici ve çalışanları başta olmak üzere sivil havacılığa hizmet eden tüm kamu-özel sektör kurum ve kuruluşlarımızın Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü tekrar tebrik ediyorum.

Sivil havacılığımızın daha ileri noktalara taşınması temennisiyle tüm havacılık camiasını sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Mehmet Cahit Turhan
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.