El-Kaide’nin  el ve  kapı dedektörlerinin tespit edemeyeceği ve insan bedeni ve  elektronik cihazların içine gizlenmiş bomba düzeneğiyle eyleme geçecekleri ihbarı, İngiltere’de panik yarattı.

 

İngiliz ve Amerikan istihbaratın elde ettiği bilgilere göre, Kaide’nin üst bomba yapımcısı İbrahim Hasan el-Asiri’nin, “güvenlik taramasında saptanmadan havalimanlarından geçebilecek bombalar” üzerinde çalıştığı  biliniyor. Heathrow havalimanı dün olağanüstü hareketli saatler yaşadı. Yolcuların dizüstü bilgisayarları, cep telefonları ile diğer elektronik eşyaları ve pilli cihazları tek tek  incelendi.Silahli polisler devriye gezmeye  başladı.

 

Daily Mirror’da yer alan habere göre,Yolcuların kemer ve ayakkabıları  çok daha sıkı bir biçimde kontrol edilirken,yolcular ‘ her zamankinden daha fazla ve rahatsız edici boyuttaki fiziksel aramalara maruz kaldıklarını ‘söyleyerek  güvenlik personeliyle zaman zaman tartıştılar.

 

İngiliz havacılık güvenlik uzmanı Philip Baum, ” artan güvenlik  önlemlerinin   havalimanlarında uzun kuyruklar anlamına geleceğine ve özellikle yoğun yaz aylarında bekleme süreleri  artıracağına dikkati çekerek ,önümüzdeki dönemde yolcular arasından  rastgele aramalar sıklaştırılacak, örneğin  onlardan ayakkabılarını çıkarmalar istenecek ya da belirli  bölgelere seyahat edecek tüm yolcularından hepsi birden  yoğun aramalara tabi tutabileceklerini”   ifade etti.

 

Heathrow’dan sonra  Manchester Havalimanı’nda da aynı seviyede güvenlik önlemlerinin  alınması , yolcuların tepkisine neden olurken, Başbakan David Cameron alınan yoğun güvenlik önlemlerine destek vererek,’ Amerikalılarla birlikte extra önlemler aldık.Söz konusu önlem ve kontroller kamu güvenliği açısından önemlidir. Mevcut delilleri değerlendirdiğimizde herhangi bir seyahat güvenliğine yönelik risk alamayız ‘ diye konuştu.

Fotoğraf:Daily Mirror

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.