Pilotlar penceresi olmayan kokpitte dışarıyı kamera görüntüleriyle izleyecek…

 

Airbus’ın patentini aldığı fikir uygulamaya geçerse, gelecekte uçağa bindiğimiz zaman, belki de pilotları ortalarda göremeyeceğiz ya da “pilot kabininde oturma” hayali kuramayacağız. Çünkü onlar, muhtemelen uçağın arka kuyruk bölümünde ya da altta bagaj bölümüne yakın oturuyor olacaklar.
Avrupalı havacılık devi Airbus, yeni pilot kabini konseptini tanıtırken, bunun patentini de aldığı açıklandı. Pilotların aslında “camlara gereksinim duymadığını” düşünen Airbus, maliyetleri de azaltmak amacıyla tamamen yeni ve sanal teknolojilerin yoğun olarak kullanıldığı bir pilot kabini projesi geliştirmiş.

Tıpkı simülatör gibi
Pilot kabinini camlar yerine, uçuş simülatörlerinde olduğu gibi ekranlar ve projektörler ile donatan Airbus, dışarıdaki tüm görüntüyü pilotların önüne yansıtmayı tercih etmiş.. Bu büyük projektörler, aynı zamanda gerekli haritalar ve grafikleri de yansıtabilirken, hava şartları (örneğin fırtına yüklü bulutlar, güneş) da hologram aracılığıyla üç boyutlu olarak pilot kabinine yansıtılabilecek.
Bunun, pilot kabinini uçağın herhangi bir yerine koyma imkanı vereğini belirten Airbus yetkilileri, öndeki camların ortadan kalkmasının, uçağın burun tasarımını daha kusursuz hale getireceğini, bunun da aerodinamik etkiyi artırarak sürtünmeyi, dolayısıyla yakıt tüketimini azaltacağını savunuyor. Ayrıca bu camlarda kullanılan, basınca dayanıklı camlarda kullanılan özel maddelerden tasarruf edilebileceği, kaldırılan camların ağırlığı oranında uçağın daha da hafifleyeceği de “sanal kokpit”in faydaları arasında sayılıyor.
Ve son bir konu daha. Uçak üreticilerinin, bu konuda çok istekli olacaklarına emin olabilirsiniz. Çünkü üreticiler, son dönemdeki teknolojik uçaklarda pilotlara cam gerekmediğine, onların tüm verileri zaten ekranlardan izlediğine dikkat çekiyorlar.

(Milliyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.