Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis, Larnaka Havaalanı’nın, sisli havalarda uçakların güvenli inişini sağlayan kör iniş sisteminin maliyet nedeniyle iyileştirilmeyeceğini açıkladı.

Fileleftheros “İniş Sistemi ‘Kör’ Kalıyor… Dimitriadis 8 Uçak İçin Milyonlarca Euro Atamayız Diyor” başlıklı haberinde Dimitriadis’in bu açıklamayı, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis’in soru önergesi üzerine yaptığını yazdı.

Habere göre sistemin iyileştirilmesinin milyonlarca Euro’luk maliyet gerektirdiğini belirten Dimitriadis, bu maliyetin vergi yükümlülerine ve havaalanı işletmecisi Hermes’e kalacağını ancak Hermes Airports’un sözleşmesinde böyle bir yükümlülüğü bulunmadığını kaydetti.

Dimitriadis 2014’te sadece 8 uçağın siste inişi için ihtiyaç duyulan sistemin iyileştirilmesi için bugün 12 milyon Euro gerektiğini, 8 uçak için bu boyutta bir harcama yapmaya değmeyeceğini kaydetti. Bakan, Larnaka Havaalanı’nın 22 numaralı pistinde, tam donanımlı olmaları şartıyla uçakların bir noktaya kadar pisti görmeden iniş yapmalarına olanak tanıyan bir iniş sistemi olduğunu de söyledi.

Gazete Larnaka Havaalanı’nın yoğun sisli havalar nedeniyle uzun süre kapalı kaldığı 2008 zamanın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın havaalanına sistemin kurulması emri verdiğini, o dönem sistem maliyetinin 8 milyon Euro olduğunu yazdı. (Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.