“80 Yılda Devr-i Alem, Milli Havayolumuz, Türk Hava Yolları’nın 80 Yıllık Serüveni” bugün saat 22.45’te, TRT-1’de izleyiciyle buluşuyor.

Türkiye’nin milli havayolu şirketi, başarılarla dolu 80 yılını geride bırakırken Türkiye’nin genç cumhuriyeti ile eş zamanlı gelişen hayat hikâyesini bu belgesel ile ekrana taşıyor.

Özellikle son yıllarda sergilediği proaktif performansla küresel havacılık sektörüne adını altın harflerle yazdıran Türk Hava Yolları 80. yaşını doldururken, “80 Yılda Devr-i Alem–Türk Hava Yolları’nın 80 Yıllık Serüveni” isimli belgesel ile Türkiye’nin sivil havacılık tarihine ışık tutuyor.

İzleyici, bugün küresel bir marka olan bayrak taşıyıcı havayolunu bugünlere getiren emek sahiplerinin hikâyesine, “80 Yılda Devr-i Alem–Türk Hava Yolları’nın 80 Yıllık Serüveni” belgeseli ile vâkıf oluyor.

80 yılda Devr-i Alem

Türkiye’de sivil havacılığın öncüsü olan Türk Hava Yolları, Cumhuriyet’in 10. yılında “Hava Yolları Devlet İşletmesi” adıyla kurulduğunda; 24 personeli, 5 uçağı ve 28 koltuk kapasitesiyle yurt içinde sadece üç meydana uçabiliyordu. Bugüne gelindiğinde ise, Türk Hava Yolları göklerdeki 80. yılını başarı ile tamamlarken  “Dünyanın En Fazla Ülkesine ve En Fazla Enternasyonal Noktasına Uçan Havayolu Şirketi” olarak 108 ülkede 260 destinasyona uçuş sağlıyor ve son dört yıldır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödülüne lâyık görülüyor. Uçuş güvenliği ve hizmet kalitesinden ödün vermeden, 260’ı aşkın uçağı ve yaklaşık 40.000 çalışanı ile “Dünya evimiz, siz misafirimizsiniz…” diyerek beş kıtadan milyonlarca yolcuyu Türk insanının güler yüzü ve Türk misafirperverliğiyle buluşturuyor.

Belgesele konu, 80 yılı aşkın serüven, yalnız Türk sivil havacılığının değil aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın ay-yıldızlı bayrağını dünyanın hemen hemen her köşesine taşıdığı Türkiye’nin ve Türk halkının da hikâyesi.

Birand Yapım’ın yapımcılığında hazırlanan “80 Yılda Devr-i Alem–Türk Hava Yolları’nın 80 Yıllık Serüveni” isimli belgeselde 70’e yakın Türk Hava Yolları çalışanından ve bu zamana kadar bu başarıda emeği bulunan pek çok kişiden görüş alındı. Gazete, televizyon ve özel arşivler taranarak Türk Hava Yolları ve sivil havacılık tarihiyle ilgili bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış çok sayıda bilgi ve belgeye ulaşıldı.

Belgeselin yönetmenliğini  Murat Kahraman, yürütücü yapımcılığını ve senaryo yazarlığını Banu Acun, görüntü yönetmenliğini Üzeyir Yanar, müziklerini ise Serhat Ersöz üstlendi. Belgeselin seslendirmesi ise tiyatro ve sinema sanatçısı Cihan Ünal’a ait.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.