Airbus’ın yeni nesil uzun menzilli yolcu uçağı test uçuşları kapsamında binlerce kilometrelik test ve tanıtım uçuşu gerçekleştirdi.

Airbus’ın yeni nesil yolcu uçağı A350-900 test uçuşları kapsamında dört ana güzergahta, 14 farklı havalimanını kapsayan bir Dünya turu yaptı. MSN01 üretim numaralı A350 uçağı ile Airbus’ın üretim merkezi olan Fransa’nın Toulouse kentinde başlayan test uçuşları Kuzey Kutbundan, Güney Kutbuna, çöllerden denizlere kadar pek çok alanda gerçekleştirildi. 

Şuan iki sınıfta 42 business ve 223 ekonomi sınıfı koltuğa sahip olan MSN05 numaralı test uçağı ile sürdürülen test ve tanıtım uçuşlarında sona gelinmek üzere. EASA tarafından verilecek sertifika sonrasında Katar Havayolları için ilk ticari seferlere başlayacak olan MSN05 artık test sürecinin sonuna gelmek üzere.

A350’nin uçuş gerçekleştirdiği ana rotaları;

1. Rota; Toulouse (Fransa)-Iqaluit(Kanada)-Frankfurt (Almanya)-Toulouse (Fransa)

2. Rota; Toulouse (Fransa)-Hong Kong-Singapore-Hong Kong-Toulouse(Fransa) (Hong Kong, Singapore arasında birden fazla uçuş gerçekleştirildi.)

3. Rota; Toulouse (Fransa)-Johannesburg (Güney Afrika)-Sydney (Avustralya)-Auckland (Yeni Zelanda)-Santiago de Chile (Şili)-Sao Paulo (Brezilya)-Toulouse (Fransa)

4. Rota; Toulouse (Fransa)-Doha (Katar)-Perth(Avustralya)-Doha(Katar)-Moscow(Rusya)-Helsinki (İsveç)-Toulouse (Fransa)

a350N a350N2 a350c a350

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.