Brüksel’de bir araya gelen sağlık bakanları, Batı Afrika’da bu yıl 4 bin 500 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Ebola’ya karşı Avrupa’nın savunmasını güçlendirmenin yollarını aradı.

İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Fransa da, virüsten etkilenen ülkelerden gelen yolcularda Ebola için tarama uygulamasına geçeceğini açıklamıştı. Ancak diğer AB ülkelerinden benzer bir adım gelmedi.

AB dönem başkanı İtalya’nın Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin, ‘Şu anda AB ülkelerinin büyük çoğunluğu, girişte taramaya gerek görmüyor’ dedi.

Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Tonio Borg, yolcular için girişte virüs taramasında bulunup bulunmama kararının üye ülkelere kaldığını söyledi ve ‘Ne Komisyon, ne de üye ülkelerin çoğunluğu, kendi iradesini diğer üye ülkelerin üzerine empoze edemez’ dedi.

AB ülkeleri bununla birlikte, liman ve havalimanlarında alınan önlemler arasında daha iyi bir koordinasyon kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

Alınacak önlemler arasında tüm üye ülkelerin, Ebola’dan etkilenen bölgelerden gelen yolculardan aynı bilgileri temin etmesi amacıyla ortak bir anket formu hazırlanması da var.

Bakanlar, virüsten etkilenen Batı Afrika ülkelerinden yurtdışına çıkacak kişiler için tarama uygulamalarının iyileştirilmesi konusunda da hemfikir.

Borg, ‘Üye ülkeler, Afrika’daki bu ülkelerdeki çıkış noktalarında taramaların güçlendirilmesini istiyor. Bu taramaların etkili olup olmadığı konusunda çelişkili bilgiler geliyor. Bu sebeple Komisyon, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte [virüsten] etkilenen ülkeler Liberya, Gine, Sierra Leone’deki çıkış tarama sistemlerinin etkinliğini denetlemek ve gerekirse güçlendirmek için derhal harekete geçecektir’ dedi.

Komisyon üyesi aynı zamanda, önümüzdeki dönemde AB içinde Ebola vakalarına rastlansa da bir salgın riskinin düşük olduğu görüşünün çoğu AB sağlık uzmanı tarafından paylaşıldığını söyledi. Borg, Ebola tedavisinde görev alacak doktorlar arasında AB çapında bir ağ oluşturulmasını teklif edeceklerini söyledi.

Öte yandan,Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Air France çalışanları sendikasının Gine’ye yapılan uçuşların Ebola salgını kontrol altına alınana kadar durdurulması yolunda hükümete yaptığı çağrıya olumsuz yanıt verdi.

Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fabius, uçuşların durdurulmasının “büyük bir çılgınlık olacağını”  söyledi.

Uçuş yasağı getirilmesi halinde insanların daha farklı yöntemlerle ülke dışına çıkmanın yollarını arayacağını vurgulayan Fabius, bu durumda virüsün yayılmasını kontrol etmenin daha da zorlaşacağını söyledi.

Fransa, Ebola virüsünün ülkede yayılmasını önlemek amacıyla Paris’in Charles de Gaulle havaalanında cumartesi gününden itibaren tarama başlatma kararı almıştı. Sağlık uzmanları, Ebola’nın en fazla görüldüğü Batı Afrika’daki Gine’den Paris’e gelen yolcular üzerinde hassas lazer termometrelerle tarama yapıyor

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.