Pentagon’dan adı açıklanmayan bir yetkilinin  verdiği bilgiye göre, ABD Ekim ayı başında 300 havacı personel ve 12 adet A-10 savaş uçağı gönderecek.

Savaş uçaklarının  İŞID  karşı düzenlenecek  harekatta  yer alacağını kaydeden  yetkili,’Irak ve Suriye’de görev alacak kara birliklerimize yardım etmek için en iyi savaş  unsurlarından birinin de A-10 savaş uçakları olduğunu’ sözlerine ekledi.

Soğuk savaş döneminde Sovyet Rusya Bloğundaki bulunan çok sayıdaki zırhlı araçları yok etmek için üretildi.. Bu nedenle adı  tank katilidir. Ancak  her hedefe karşı kullanılan A-10’ların kanatları ve gövde tasarımı sayesinde 300 metreye kadar  inme kabiliyeti bulunuyor.1975-1986 yıllarında ABD  için toplam 713 adet üretilen A-10 uçaklarının,  aşama aşama gerçekleştirilen  modernizasyon ile beraber 2030 yılına kadar  Birleşik Devletler  emrinde  görev yapması  planlanıyor.

A-10 uçakları bugün sadece ABD tarafından kullanılıyor.

1992 yılında NATO Güney Kanat Yardımı kapsamında uygun fiyata 40-50 adedi Türkiye’ye de teklif edilen A-10’lar, yapılan teknik incelemeler sonucunda bu uçakların yaşları  ve modernizasyon maliyetinin yüksek ve  standartların dışında (30 mm makinalı top, motorlar) parçalarının olmasının, savunma bütçesine olağanüstü  bir  mali külfet getireceği  gerekçesiyle söz konusu teklif  reddedilmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.