Şanlıurfa’da 2007 yılında hizmete giren GAP Havaalanında ABD yer istiyor. Amerika Birleşik Devletleri ordusu bölgeye lojistik destek amacıyla Anadolu’nun en uzun havaalanı olan GAP Havaalanında yer istediği öne sürüldü.

Geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’ya gelen ABD’li yetkililer 5 kilometre uzunluğunda pisti bulunan GAP havaalanında ve Hilvan ilçesinde incelemelerde bulundu.

GAP Havaalanı arazisinde bir bölgeye lojistik üssü kuracağı iddia edilen ABD’nin önümüzdeki aylarda bir bina için inşaat yapacağı aktarıldı. Suriye ve Irak’ta IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenleyen Koalisyon güçlerine yardım amaçlı destek vereceği bir üs kuracak olan Amerikan Ordusu yer için Suriye’ye en yakın havaalanı olan GAP Havaalanını seçti.

Suriye sınırından 75 kilometre uzaklıkta olan GAP havaalanı sis nedeniyle sadece askeri uçakların uçabileceği bir havaalanı olarak dizayn edilmiş ardından sivil havacılığa açılmıştı.

SANLIURFA.COM 3 yıl önce GAP Havaalanının ABD projesi olduğu yönünde haberi gündeme getirmişti. SANLIURFA.COM’un o gün kü haberinde “Sisli havalarda savaş uçaklarının bu tür bölgelere inebildiği ve doğal kamuflaj olan sisli ortamda uçakların rahatlıkla gizlenebileceğini iddia eden askeri yetkili “Normal yolcu uçakları görüş mesafesi 800 metrelik sisli alana inebilir. Savaş uçaklarında görüş mesafesi 100 metreye kadar inebiliyor. Bölgenin yüksekliği tam savaş uçaklarına göre projelendirilmiş, uçakların havadan görüntülenmemek için bu bölgeyi seçmiş olabilirler. Savaş uçağı destek cihazlarla bu havaalanına rahatlıkla inebilirken, hedefte olmuyor. BOP projesi kapsamında bölgeye yapılacak bir askeri müdahalede kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.” şeklinde konuşmuştu. (Sanliurfa.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.