WASHINGTON (QHA) – ABD Kongre Komitesi, Rusya’nın Kırım’da Tu-22M3 stratejik bombardıman uçakları ve ‘İskander-M’ taktik füze sistemleri dahil olmak üzere nükleer silah yerleştirme planından bahseden yazıyı ABD Devlet Başkanı Barack Obama’ya gönderdi.

Yazıda, Ağustos ayının başında Rusya yönetimi tarafından Kırım’da R-500 nükleer başlıklı füzeler ile ateş edebilen Tu-22M3 bombardıman uçakları ve ‘İskander-M’ taktik füze sistemlerini yerleştirme kararının alındığı belirtildi.

ABD Senatosunun Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi James Inhofe, ilgili kararın SSCB’nin 1987 yılında imzaladığı Orta ve Kısa Menzilli Roketlerin Yok Edilmesine dair sözleşmenin ihlali olduğunu belirtti.

Söz konusu yazıda, “İzin olmadan başka egemen ülkenin topraklarında nükleer silahın yerleştirilmesi, sinsi ve alçak bir hareket. Ayrıca bunu yapan Rusya, NATO üslerine uç uca yaklaşıp bölgede askeri üstünlük sağlayacak” diye kaydedildi.ABD Kongre üyeleri, Obama’dan en yakın zamanda, Washington’un buna cevaben atacağı adımlar hakkında bilgi vermesini istedi. Kongre üyeleri, Moskova ile tüm temasları kesmeyi ve NATO üslerinden Rus personeli çıkarmayı önerdi.

Rusya Federasyonu Genelkurmay bilgilerine atıfta bulunan Komersant gazetesi, Kırım’da Tu-22M3 bombardıman uçak alayını yerleştirme kararının alındığını ama operasyonun 2016 yılında tamamlanacağını bildirdi. Rusya Genelkurmayı’nda çalışan subay, “Yarımadanın yeni silahlar ile donatılması, öncelikli amaçlardan biri” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.