Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı F-15C tipi altı hava muharebe uçağının İncirlik’e gönderildiği bildirildi.

ABD’nin Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Avrupa Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, altı adet F-15C tipi hava muharebe uçağının, Türk hava sahasının korunmasına destek için İncirlik Üssü’ne gönderildiği bildirildi.

Açıklamada söz konusu uçakların İngiltere’deki 48’inci Fighter Wing Üssü’nden gönderildiği ve Türk hava sahasına dışarıdan olası sızmalara karşı konuşlandırılacağı kaydedildi.

ABD Avrupa Komutanlığı, uçakların Türkiye’nin talebi üzerine hava sahasının güvenceye alınmasına destek için İncirlik’e gönderildiğini belirterek, “Bu, Türkiye’nin egemenliği ve bölgenin kollektif güvenliğine sarsılmaz desteğimizin işaretidir” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, “Türk müttefiklerimiz ile Türk hava sahasının egemenliği ve IŞİD’in zayıflatılıp tahrip edilmesi yönündeki ortak çabalarımız konusunda yakın işbirliğini sürdüreceğiz” denildi.

NATO’da Rusya endişesi

ABD Avrupa Komutanlığı’nın açıklaması, NATO’nun Rusya’ya karşı üyelerini korumadaki kararlılığının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Geçen ay Suriye’de görevli iki Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlali Türkiye ve NATO’nun sert tepkisine neden olmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg perşembe günü yaptığı açıklamada, Akdeniz’in doğusu dahil olmak üzere belli bölgelerde Rus askeri varlığının güçlendirilmesinden endişe duyduklarını belirterek, NATO’nun buna yanıt olarak ne yapılacağını tartışması gerektiğini kaydetmişti. (Deutsche Welle Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.