ABD yönetimi, 5 Rus ve 1 Türk şirketine İran, Kuzey Kore ve Suriye ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD’nin resmi yayın organı Federal Register’da yer alan açıklamaya göre, Washington yönetiminin 2 Eylül’den itibaren yürürlüğe koyduğu yaptırımların kapsamına giren Rus savunma şirketleri şunlar: ‘KATOD’, ‘NPO’, Rus devletine ait silah ihracatı şirketi ‘Rosoboroneksport’, havacılık şirketi ‘MIG’ ve Cihaz Tasarım Bürosu KBP. Washington, söz konusu 5 Rus şirketini, İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye nükleer ve füze teknolojisi sevk ederek kitle imha silahlarının yayılmasını önleme konusundaki yasaları ihlal etmekle suçluyor.

LİSTEDE TÜRKİYE ve ÇİN’DEN ŞİRKETLER DE VAR

ABD, aynı gerekçelerle Multimat İç ve Dış Ticaret Pazarlama Limited Şirketi’ni de yaptırım listesine dahil etti. Yaptırım kapsamında ABD’li devlet kuruluşlarına, kara listedeki şirketler ile işbirliği yapmak yasaklandı. Ayrıca, silah ihracatı konusunda ABD mevzuatına aykırı hareket eden bazı Çin, Sudan, ve Birleşik Arap Emirlikleri şirketlerine de yaptırımuygulanması uygun görüldü. Listede 4 Çin şirketine yer verildi.(sputnik)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.