Avrupa Birliği  hava trafik kontrol sahasının tek bir çatı altına alınmasını hedefleyen Single European Sky (Ttek Avrupa Sahası için)  Avrupa Komisyonu 3 milyar euro verecek. İlgili anlaşma 5 Aralık’ta imzalandı.

Single European Sky, AB hava sahasının tasarımı, düzenlemesi ve idaresinin tek elden koordine edilmesini amaçlayan bir AB Komisyonu girişimi. Avrupa Komisyonu Hava Trafik Yönetimi ( ATM )üye ülkeleriyle yeni bir ortaklık anlaşması imzalandı. Havayolları , havaalanı işletmecileri ve Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcıları ( ANSP ) Avrupa’nın en iyi Hava Trafik Yönetimi ( ATM ) Sistemine uygun ortak projeleri hayata ve modernize etmek amacıyla , AB fonlarından 3 € milyar dolar alacak.

SESAR (Tek Avrupa Hava Sahası Hava Trafik Yönetimi Araştırmaları Projesi) projesi kapsamında ittifak konsorsiyumu ile yapılan anlaşma sonucunda, uçuşların çevresel etkilerini azaltırken , daha güvenli ve daha az masraflı şekilde daha fazla uçuş yönetimi ile Avrupa’nın en ATM sistem performansının artırılması amaçlanıyor.

Komisyon sözcüsü Violeta Bulca: ” Anlaşma sayesinde sonsuza kadar akıllı , daha ucuz , daha yeşil ve daha güvenli hale getirilmiş Avrupa’nın hava navigasyon sistemi oluşturulacak. Bu AB havacılığı için büyük bir başarıdır. Aynı zamanda Avrupa Tek Sky başarı yolunda önemli bir adımdır . Bu projeler 50 milyon tonluk CO2 emisyon tasarrufu sağlayacak. Ek olarakf 300.000 yeni iş yaratılması ve dolayisiyle 400 milyar euro’luk katkı vermesi tüm AB için ekonomik kazanım olacağını” vurguladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.