Ülkemizde ve yurt dışında kalp krizi vakaları sürekli artarken, yeni teknolojik cihazlar ile bu durumlara Ambulans İnsansız Hava Aracı (İHA) çözüm sağlıyor.

Hepimizin bildiği üzere kalp krizi vakalarında zaman çok önemlidir. Ambulansı arayıp adres vermek, adresi verdikten sonra ambulansın trafiğe takılmadan ulaşması bazen saatler alabiliyor. Hal böyle olunca teknoloji çözüm olarak imdadımıza yetişmeye başladı. Ambulans İHA ismi verilen bu uçak, yaklaşık olarak 100 km hıza çıkarak kalp krizi vakalarında başarı oranını % 80 çıkartmayı hedefliyor.

ambulance-drone

DÜNYADA BİR İLK !

TU Delft Üniversitesi iş birliği ile birlikte Mühendis Alec Momont tarafından geliştirilen Ambulans İHA, üzerindeki mikrofon ve kamera sayesinde ilk yardım ekibinden önce olay yerine gelerek hasta yakını ile iletişime geçiyor. Gerekli bilgiler alındıktan sonra hasta yakınından uçağı hastanın yanına götürmesi isteniyor. Gerekli talimatlar uygulandıktan sonra işlemlere başlanıyor.

Mühendis Momont, cihaz ile ilgili olarak “10 dakikayı bulan acil servis yanıt süresini ve beyin ölümünün 4 ile 6 dakikada gerçekleştiğini düşündüğümüzde cihazın amacını çok iyi anlayabiliyoruz” şeklinde belirtiyor.

İHA, şimdilik test aşamalarında olduğu gibi, bir adedinin 15 bin dolar maliyete sahip olduğu belirtiliyor. Günlük hayatta kullanım için yasal sürelerden geçip, gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Ambulans İHA, göstermiş olduğu bu başarı ile büyük ilgi topladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.