Dört yıl önce ihaleye çıkarılan ve peşkeş çekildiği iddialarıyla gündeme gelen Diyarbakır’daki yeni havaalanı inşaatı ile çevre yolu, henüz tamamlanmamasına rağmen bu kez seçim öncesi ‘göstermelik’ açılış iddialarıyla gündeme geldi.

CHP Diyarbakır Milletvekili adayı Naci Sapan, havaalanı, çevre yolu ve havaalanı bağlantı yolunun 4 yıl önce ihale edildiğini, şu an için kullanılacak durumda olması gerekirken göstermelik açılışa hazırlandığını söyledi. Sapan, bu inşaatların ihalelerinin de tartışma konusu olduğunu, AK Partili’lilere peşkeş çekilmek üzere ayarlanmış bir ihale olduğunu da iddia etti.

Sapan, şunları söyledi; “Herkes yapılan bütün üçkâğıtların farkında ve biliyor. Kimler nasıl ve ne şekilde kayırılmış bütün Diyarbakır ve iş dünyası biliyor. 3 ayaklı bir ihale. Havaalanı-Diyarbakır-Mardin-Şanlıurfa çevreyolu ve havaalanına bağlantı yolu olarak bilinen ihaleler 4 yıl önce yapılmış olmasına rağmen henüz tamamlanmadı. Göstermelik açılış yaparak seçim öncesi göz boyayacaklarını sanıyorlar. Kana buladıkları coğrafya da göz boyayamayacaklarını çok iyi bilmelidir. Halkımız bu tür boyamalarla ilgilenmiyor.‘’

Bu ihalelerin paralarının yüzde 90’ının ilgili firma ya da firmalara ödendiğini de anlatan Naci Sapan, 30 kilometrelik çevre yolu inşaatının ihale bedelinin 103 milyon lira olduğunu, bunun 95 milyon liralık kısmı alınmış olmasına rağmen yolun henüz tamamlanmadığını söyledi.

Sapan aynı şekilde çevre yolu ile havaalanı bağlantısını sağlayan 50 milyon lira ihale bedelli yolun da bütün parası alınmasına rağmen henüz tamamlanmadığını ifade ederek, şöyle dedi; “Şimdi parası ödendiği halde 4 yılda tamamlanmayanı 3-5 günde tamamlamış gibi gösterip seçime malzeme yapacaklar. Şimdiye kadar neden yapmamışlar diye de sormak lazım. Cevabını ben vereyim; herkes hakkını almış, gerekli paylaşımlar yapılmış, ancak iş yapılmamış. İktidar nasıl olsa 2023’e kadar devam eder, ek ödenek çıkarırız diye düşünmüşlerdir. Öyle görünüyor ki kısmet olmayacak. Ayrıca da olmasın. İçinde fakir fukaranın hakkı var. Onların yarattığı savaş atmosferinden ölen gençlerin, çocukların dökülen kanlarının vebali var.’’ dedi. (Güneydoğu Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.