Adana’nın kanayan yarısı olan ve yıllarca inşaat sektörünün önünü kapayan MANİA sorunu Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın göreve gelmesi ile birlikte çözüme kavuşmaya başladı.

Konu ile ilgili olarak konuşan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar “İnşaat sektörünün yani Adana’nın uzun süre önünü tıkayan müteahhitleri iş yapamaz duruma getiren MANİA sorunu göreve gelmemiz ile birlikte çözüme kavuşmaya başladı. Yıllarca çözüldü, çözülecek denerek sorun içinden çıkılmaz bir hale gelmişti ancak biz yaptığımız çalışma ile soruna kökten çözüm bulmuş olduk. Kademe kademe etap etap çalışmalarımız devam ediyor. Son olarak Gürselpaşa ve Pınar mahallelerindeki çalışmalarımızı tamamladık. Burada MANİA sorunu kalmadı. Yani şu anda Gürselpaşa, Pınar, Aydınlar ve Şakirpaşa’da MANİA sorunu tarihe karıştı diyebiliriz. Çalışmalarımız diğer etaplarla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Seyhan Belediyesi’nden yapılan açıklamada da şu görüşlere yer verildi;“Seyhan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından geriye dönük imar sorunlarının çözümü tekrar yaşanmasını engellemek için yapılaşmanın önüne sıkıntı olarak çıkan MANİA sorunu yeni teknolojiye göre uçuşu etkilemeyecek imar yüksekliği için çalışmalar yapılmaya başlanmıştı.

Yaptığımız bu çalışma, Belediyemiz sınırları içerisinde yer alan MANİA planı kriterlerine, aykırı yapıların belirlenmesinde ve yeni oluşacak yapılaşmaların MANİA oluşturmayacak şekilde projelendirilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uçuş seyrinin güvenliği ve havalimanımızın uluslararası önemli havalimanlarından biri olması açısından gerekli adımların atılmasında yol gösterecektir.

sey1

30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Gürselpaşa, Pınar, Mahalleleri ile Aydınlar ve Şakirpaşa mahallelerinin bir kısmındaki yapılaşmalarda ölçümler yapılmış ve MANİA Kriterlerini aşan 282 bina tespit edilmiştir. Yani mevcut bu yapılaşmaya göre “Seyrüsefer Güvenliği” açısından Mania hatlarının işlemez hale geldiği açıktır.

Ayrıca; Daha önceleri 12 katlı olarak yapılan ve iskan alan binaların bulunduğunu ve bunun yanında yer alan boş bir parsele ise bugünkü koşullarda sadece 7-8 kat ruhsat verilebileceğini düşünürsek, burada bir çelişkinin olduğu ve vatandaşlar arasında ciddi anlamda bir adaletsizliğe neden olunacağı ortaya çıkmaktadır.

Bunun için Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Mania Plan Kriterleri için çıkarılan Yönetmenliğe uygun çözümler ürettik.

Seyhan Belediyesi olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün; HAVAALANLARINDA YAPILACAK HAVACILIK ÇALIŞMASI VE GÖLGELEME TALİMATI uyarınca yapılması gereken tüm işlemler yapılmış ve Gürselpaşa, Pınar, Mahalleleri ile Aydınlar ve Şakirpaşa Mahallelerinin bir kısmındaki Mania Sorunu artık tarihe karışmıştır” ifadelerine yer verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.