AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, uçuş kaçırma ve çeşitli karışıklıklara yol açan Gazipaşa adının başına ‘Alanya’ ekletmek için düğmeye bastı.

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya yolcularının yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sık sık şikayet konusu olan ‘Gazipaşa Havalimanı’ (GZP) adına el attı. Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bu bir düzeltme olacak. Zaten çok sayıda havalimanı ve online uçak bileti satış sitelerinde ‘Alanya-Gazipaşa’ adı fiilen kullanılıyor. Mağduriyetlerin giderilmesi için resmen bu ismin kullanılması gerekiyor. Bu konuda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile görüştüm. Kısa süre içerisinde Gazipaşa’nin adı netleşecek. Böylelikle uçuşlardaki karışıklıkları gidermiş olacağız” şeklinde konuştu.
SÜREKLİ KARIŞIKLIK YAŞANIYOR
Bazı havayolu firmaları, İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarındaki bilgi ekranlarında ‘Antalya-Gazipaşa’ veya sadece ‘Gazipaşa’ adını kullanıyorlar. Bu da özellikle yabancı Alanya müşterileri için ciddi kafa karışıklığına neden oluyor. Bilgi ekranlarında ‘Alanya’ adını arayan turistler arasında sık sık uçuş kaçıranlara da rastlanıyor. Son uçuş kaçırma olayı, geçen hafta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşandı. Danimarka’dan Alanya’ya İstanbul aktarmalı uçak bileti alan aile İstanbul’a indi. Ardından saat 20.00’deki Alanya uçuşunu aramaya başlayan aile, ekranda ‘Antalya-Gazipaşa’ yazması nedeniyle, ekrana ‘Alanya’ adının yansımasını beklediler. Bu bekleyiş, ailenin uçağı kaçırmasına neden oldu.
ÖRNEK: BODRUM-MİLAS HAVALİMANI
GZP’yi daha çok Alanya müşterilerinin kullanması nedeniyle adının başına ‘Alanya’ eklenmesinin gerekliliğini, Türkiye’deki bazı havalimanı isimleri de ortaya koyuyor. Bunlardan biri de Bodrum-Milas Havalimanı. Bodrum ve Milas, Alanya ve Gazipaşa gibi iki komşu ilçe. Havalimanı Milas’ta ve buraya Bodrum yolcuları uçuyor. Bu yüzden de adı Bodrum-Milas Havalimanı.
Havayolu şirketlerinin online bilet satışlarında da ‘Gazipaşa’ karışıklığı yaşandı. Bu yüzden THY, Pegasus dahil Gazipaşa’ya uçan tüm havayolu şirketleri online bilet satışlarında ‘Alanya-Gazipaşa’ adını kullanmaya başladılar. Böylece bilet satışlarındaki karışıklık sona ermiş oldu.
Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Sn. Çavuşoğlu önce olması gerekeni yapmalıdır, bu zamana kadar resmi olarak Gazipaşa Havaalanı olarak geçen meydana nasıl olur da, resmi makamlar tarafından başta DHMI olmak üzere, gerek havayolu firmaları gerek acentalar tarafından Alanya – Gazipaşa olarak reklam ve anons yapılmasına müsaade edilmiştir. Öncelikle ilgili resmi kurumlar gerekli işletmeleri doğru uygulamaları yapmaları konusunda ikaz etmelidirler, yoksa ortalığın karışması tabi ki pek kolaydır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.