_MG_8052-2

Havalimanı girişlerinde uzun kuyruklar oluşmasına ve yolcuların zaman kaybına neden olan ilk güvenlik noktaların kaldırılmasına Ankara Esenboğa Havalimanı ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda başlandı.

Güvenlik birimlerinin hazırladığı ve Milli Sivil Havacılık Genel Kurulu’na sunulan raporda uygulamanın hayata geçirilmesinde güvenlik anlamında bir zafiyet görülmeyeceği rapor edilmişti. Ancak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda son zamanlarda yaşanan gelişmeler gözlemlerin yetersiz olduğunu ortaya çıkarttı. Havalimanına yolcu refakatine gelen ve ilgisiz kişilerin silahlarıyla terminal içinde dolaşması projede revizyona neden oldu. Gelişmeler üzerine Adnan Menderes Havalimanı Mülki İdare Amirliği bünyesinde geçtiğimiz günlerde olağanüstü bir toplantı yapılarak güvenlik konusu yeniden ele alındı.

Toplantı sonunda silahla serbest dolaşımın kontrol altına alınması için yeni bazı uygulamalar getirildi. Buna göre “görevleri gereği silah taşımakla yetkili olanlar ve can güvenliği nedeniyle yetkili otorite tarafından silah taşımasına izin verilenler” hariç, silahlarını terminal girişindeki silah teslim noktasına bırakmayanlara bundan böyle 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun Emre Aykırı Davranışta Bulunmak suçundan işlem yapılacak. Cezanın miktarını valilik belirleyecek. (Gazete Vatan)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.