Uçan otomobiller her ne kadar kulağa hala bilim kurgu filmlerinin bir parçası gibi gelse de AeroMobile 3.0‘ın prototipi ilk uçuşunu gerçekleştirerek hayalin o kadar da uzakta olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Pioneers Festival’da AeroMobile 3.0′ın son düzenlemelerinin yapılabilmesi ve özelliklerinin test edilebilmesi için ilk prototipi uçuşa çıkarıldı. Geçtiğimiz yıl AeroMobil 2.5 prototipiyle ilk başarılı uçuşunu gerçekleştiren Slovakyalı firma, AeroMobil 3.0′da da başarılı bir uçuşa imza attı. Uçan Roadster olarak tanımladıkları modelin prototipi ağırlık olarak seri üretime geçirilecek olan final modelinde kullanılacak olan malzemelerden üretildi. Ayrıca prototip olmasına karşın uçuşa çıkarılan model, final modelin tüm özelliklerine de sahip. Bu özelliklere elektirkli ekipmanlar, otopilot ve paraşüt açma sistemi de dahil.

Kanatlarını kokpitin arkasına gizleyerek otomobile dönüşen AeroMobil yakıt olarak da benzin kullanıyor. Oldukça büyük görünen otomobilin normal park alanlarına sığacağı iddia ediliyor.

Uçan Otomobil Terrafugia

Amerika merkezli olarak üretilen ve 21. yüzyılın ilk seri üretim uçan otomobili konumunda bulunan Terrafugia ise prototip ve test çalışmalarına devam ediyor. 2006 yılında duyurulan projenin ilk prototipi 2009 yılında gözler önüne çıkmıştı. Amerikan sivil havacılık otoritesi FAA’dan hafif sportif uçak sınıfında tescil almayı başaran aracın resmi manada ilk müşteri teslimatı için 2016 yılına tarih verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.