Sivil havacılık tarihinde yeni bir dönemin sayfaları aralanıyor.

Tarihin tozlu sayfalarında kalan zeplinlere benzer modeller yeniden geliştiriliyor. En son ismini duyuran ve testlerine başlanan ise Aeroscraft oldu. Çok geniş kullanım mekânlarına sahip olması nedeniyle uçan gemi olarak da tarif edilen ve helyum gazıyla gökyüzüne çıkan Aeroscraft, her türlü alana inipkalkabiliyor. Aslında bu modele benzer örnekleri tarihte görmek mümkün. Zaten esinlenmenin kaynağında da yıllar önce bir kazayla tarih olmuş model var. Bundan 70 yıl kadar önce, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanya’da, Friedrichshafen Zeppelin Şirketi’nin sahibi Ferdinand von Zeppelin tarafından tasarlanan uçan gemi toplam 590 uçuşla, bir milyon kilometreden fazla mesafe kat etmişti. Her ne kadar askeri amaçla üretilmiş olsa da Graf Zeppelin LZ 127 de, tıpkı Aeroscraft gibi yolcu kabinlerine ve restoranlara sahipti. Yaşanan elim bir kaza sonrası Graf Zeppelin kullanımdan kaldırılmış, yeni nesilleri de üretilmemişti.

HELİKOPTER-UÇAK KARIŞIMI

70 yıl aradan sonra, Graf Zeppelin LZ 127’den ilham alınarak geliştirilen uçan gemi Aeroscraft ML866, test uçuşlarını başlatmak üzere Amerikan Federal Havacılık Dairesi’nden (FAA) deneysel uçuşa elverişlilik sertifikası aldı. Test uçuşları halen süren Aeroscraft’ın başarılı olup olmayacağı çok büyük merak konusu. Çünkü bu araç eğer testleri geçer ve uçuş belgesi alırsa, havacılık tarihinde yeni bir dönem başlatacak. Tasarımı İgor Pasternak’a ait olan dev uçağı, California’lı Worldwide Aeros şirketi geliştirip üretti. 250 yolcu kapasiteli, saatte 280 km. hız yapabilen Aeroscraft, her türlü alana dikey iniş yapabiliyor. Aracın askeri operasyonlar da dahil ticari ve turistik taşımacılıkta da kullanılması planlanıyor. Aeroscraft’ın içinde restoranlardan tutun, özel kamaralara hatta kumarhaneye kadar her şey var. Uçan gemi denilmesinin nedeni de bu özellikleri.

AEROSCRAFT NASIL UÇUYOR?

İki futbol sahası büyüklüğünde olan Aeroscraft, yakıt olarak helyum kullanıyor. Bu dev uçağın sağladığı en büyük kolaylıklardan biriyse havalanmak veya inmek için uzun bir piste ihtiyaç duymaması. Bu özelliğiyle helikoptere benzeyen Aeroscraft, aynı taşıma kapasitesindeki bir jetin yalnızca yarısı kadar yakıt tüketiyor. Pervaneler tarafından yönlendirilen Aeroscraft, aynı zamanda kargo taşımacılığında da çığır açacak, çünkü 66 ton kargo taşıyabilecek kapasitede tasarlanmış. İniş ve kalkışta ise 6 turbo jet motoruyla destekleniyor. Airport  1930’ların sonunda gözden düşen, bir zamanların efsanevi hava taşıtı zeplinler, uçaklar yolcu taşımacılığına ağırlığını koymadan önce kullanılıyordu. Zeplinler, 1900’de yolcu taşımaya başladı. Ancak 1937’de Hindenburg faciası olarak bilinen ve 36 kişinin öldüğü kaza, zeplinlerin yolcu aracı olarak üretilmesinin de sonunu getirdi. O tarihten günümüze ağırlıkla reklam aracı olarak kullanılan zeplinler, yeniden insan ve yük taşımacılığına dönmek için adeta gün sayıyor.

İngiliz Hybrid Air Vecihles’in geliştirdiği araçta, zeplinin ve bugün kullanılan hava taşıtlarının ortak teknolojisi kullanılmış. Araç suda da gidebiliyor.

ABD’li Lockheed Martin tarafından geliştirilen ve SkyTug olarak adlandırılan hibrit araç, özellikle askeri amaçlı kullanılmak için tasarlandı. 6 bin metre yükseklikte 21 gün kalabilen SkyTug, üzerinde bulunan kamera ve kızıl ötesi sensörlerle stratejik bilgi toplamak için de tercih ediliyor. n İngiliz World Skycat de hibrit hava aracı üretmek için çalışma yapanlardan. Şirketin ürettiği bir prototip hibrit zeplin ilk kez Temmuz 2000’de test uçuşunu gerçekleştirdi. Skycat’in hibrit hava aracı 5 gün boyunca havada kalabilme ve 20 tondan 1000 tona kadar taşıma kapasitesine sahip.

SkyFreighter ise ABD’li Millenium Air Ship tarafından geliştirildi. İnsanlı ve insansız olarak uçabilen hibrit araçlar, iniş ve kalkışta sağladığı esneklikten dolayı yangın, tsunami, deprem ve sel gibi doğal felaketlerde afetzedeleri kurtarmak için kullanılabilecek. 20 ton yük taşıyan bir kargo uçağının kullandığı yakıtın yüzde 25’ini tüketen hibrit araçlar, sadece manevra yaparken yakıta ihtiyaç duyuyor. Şirketler zeplinlerin peşinde SkyFreighter İki futbol sahası büyüklüğünde olan Aeroscraft, yakıt olarak helyum kullanıyor. Bu dev uçağın sağladığı en büyük kolaylıklardan biriyse havalanmak veya inmek için uzun bir piste ihtiyaç duymaması.(Güntay  Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.