Koalisyon güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin eşiğinde büyük skandala yol açan bir olay ortaya çıktı. Öğrenildiği gibi, Amerikan vergi yükümlülüklerinin 500 milyon kadar dolar vergisi toprağa gömüldü.

16 nakliye uçağının Kabil hava alanında yok edildi. Uçaklar Pentagon tarafından Afganistan ordusu için satın alındı, fakat devir gerçekleşmedi. Uzmanların görüşüne göre hatalı bir kararın yanında rüşvetçilik de bunun bir sebebi olabilir.

İtalya’nın ürünü olan G-222 modeli 16 uçak birkaç yıl önce Kabil’e geldi. Yedek parça yetersizliğinden çok az kullanılan uçaklar gecen yılın Mart ayından sonra da hiç kullanılmadı. Birleşik Amerika baş askeri müfettişi John Sopko’nun edindiği bilgilere göre,tüm bu uçaklar iki ay kadar önce Kabil hava alanının arka bölgesinde ekskavatörler ile çiğnenerek hurda hale getirildi. Hurda demir de bir inşaat firmasına libresi 6 sente satıldı. Alımı gerçekleştirilen 20 uçaktan 4’ü Almanya’daki üste kaldığı için 500 milyon doların toprağa gömüldüğü söylenebilir.

ABD baş askeri müfettişi önceden Kabil’i ziyaret ederken kullanılmamış uçakları gördü ve yedek parça sorununa dikkati çekti. Fakat sözleri ilgili servisler tarafından dikkate alınmadı. Daha önceden de Kabil’de görev yapan Amerikalıların karıştıkları olaylar yaşandı. Çağdaş Afganistan Araştırmalar Merkezi görevlisi Nikita Mendkoviç’in hatırlattığı gibi,iki yıl kadar önce Amerikan personelinin yakıt çalma olayına karıştığı haberleri verildi. Ancak bu tür olayların Kabil’e askeri yardımda bulunma prensiplerinin yeniden gözden geçirilmesine yol açmayacağı kanısında olan Nikita Mendkoviç şunları söyledi:

Bu tür olaylar Birleşik Amerika için nahoş ise de politik sarsıntılara yol açması şüphelidir. Daha çok idarenin efektif olmayışının örnekleridir bunlar. Gerçi askeri nakliye uçakları yok edilmesinin sadece idarenin efektif olmayışının değil, rüşvetçiliğin belirtisi olması da, pek muhtemeldir.

Sosyo-politik Araştırmalar Merkezi müdürü Vladimir Yevseyef  ise konuylaa ilgili olarak şunları söyledi:

Askeri nakliye uçakları alınırken teknik bakım sisteminin oluşturulması gerekirdi.En azından Afganistan’da teknik bakım merkezinin kurulması lazımdı. Oysa ki bunu yapmadılar. Uçaklar için yedek parçaların alınması planlanıyor muydu yoksa planlanmıyor muydu? Birçok soru ortaya çıkıyor. Tahmin edilebilir ki, ilkbaştan uçakların savaş eylemlerinde kullanılması planlanmıyordu. Afganistan ordusu için böylesine çok askeri taşıt uçağının alınmasına, bence, bir ihtiyaç yoktu.

Uzmanların kaydettiği gibi, Afganistan ordusu şimdiki haliyle askerlerin uçaklarla çabuk kaydırılmasını gerektiren taarruz operasyonlarını değil, toprağı elinde tutma operasyonlarının uygulanmasına elverişlidir. Hem de askeri taşıt uçakları kabul ederek kullanmaya hazır değildi. Bu tip uçakları idare edecek pilotları ve teknik personeli yoktu. Amerikalıların bundan haberi olmaması imkansız.

Washington, Afganistan ordusunun uçakları kullanamayacağını bilerek “Niçin Afganistan’a bunları sevk etti?” diye sorulabilir. Rüşvetçilikten başka gerçek yardım edecek yerde yardım görünümü yaratmak isteği, herhalde etkisini yaptı. Uzmanlar, Amerikalıların değişik bahanelere başvurarak Kabil’e ağır silahı vermediklerine dikkati çekiyor. Afganistan ordusunun eğitilmiş pilotları ve güçlü silahının olmayışı gösteriyor ki, savaş gücüne sahip Afganistan ordusunun varlığı Amerika’nın çıkarlarına değil. Tümüyle Amerika’ya bağımlı olması çıkarlarınadır. Çünkü Birleşik Amerika Afganistan’daki askeri varlığını sürdürmek için sebep aramaktadır. Afganistan bizzat kendisi Taliban ile mücadele etmeyi başarırsa,ülkedeki Amerikan askeri varlığının sürdürülmesine ne lüzum var? Yani Amerikan askerlerinin ülkesine dönmesi gerekecek. Oysa ki, Washington Afganistan’daki Amerikan askeri varlığını devamlı olarak sürdürmeyi arzu eder.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.