AGİT’in Yukarı Karabağ sorunuyla ilgilenen Minsk Grubu eşbaşkanları İgor Popov (Rusya), Pierre Andre (Fransa) ve James Warlick (ABD), Azerbaycan tarafından geçen hafta düşürülen ve resmen tanınmamış olan Yukarı Karabağ hava kuvvetlerine ait helikoptere bir erişim sağlanamamasından rahatsızlık duyuyor.

Rusya’nın Sesi  internet sayfasında yer alan habere göre, Minsk Grubu’nun açıklamasında, “Tarafları, helikopterin düştüğü bölgede çatışmalara son vermeye ve olay yerini mayınlardan temizlemeye çağırıyoruz” denildi.

 AGİT’in Minsk Grubu eşbaşkanları ayrıca, olayda ölenlerin cesetlerini nakledilmesini sağlamak için Azerbaycan’a çağrıda bulundu. Ermenistan’ı ise meydana gelen olayı çözmek için çaba göstermeye davet etti.Daha önce olay yerinde çatışmaların devam ettiği bildirilmişti.

 12 Kasım’da Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, öğlen saatlerinde Azerbaycan Ermenistan sınırını ihlal eden bir Mi-24 taarruz helikopterinin, ordu güçleri tarafından vurularak düşürüldüğü ve helikopterdeki  3 mürettebatın hayatını kaybettiği kaydedilmiş,Ermenistan’dan yapılan açıklamada,helikopterin eğitim amaçlı olarak uçarken vurulduğu iddia edilmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.