Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü,24 Temmuz’da ,Burkina Faso’dan Cezayir’e gitmekteyken düşen ve Cezayir Havayolları’nın İspanyol şirketi Airswift’den kiraladığı AH5017sefer sayılı MD-83 tipi uçakta hayatını kaybeden 116 yolcu ve mürettebatın kimlik tespitinin yapıldığını açıkladı.

air alg
Sözcü,’Bu felaketin yıkıcı etkileriniz biliyoruz; böylelikle en azından yolcu yakınlarının acılarını biraz olsun hafiflettiğimizi düşünüyoruz’ ifadesini kullandı.
Kaza soruşturması devam ederken, uçağa ait kara kutunun ağır hasarlı olması nedeniyle, kazanın neden olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılamıyor.
116 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı..
24 Temmuz’da Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’dan kalkan MD-83 tipi uçak, 22 dakika sonra bölgede yoğun elektrik yüklü bulutların olduğu bölgeye ulaşmış, pilotlar hava trafik kontrol merkezi ile temasa geçerek CB’lerin etrafından dolaşacağını bildirmişlerdi.31 bin feet yükseklikte uçan MD-83’ün bu sırada 273 knot sürate sahip olduğu belirtilirken, bilinmeyen bir nedenle uçağın hızla süratini kaybetti ve sola dönüşle spirale giren uçak ani irtifa kaybetmeye başladı.
FDR olarak adlandırılan uçuş veri kayıt cihazına göre, son kayıtta uçağın 1600 feet yükseklik ve 380 knot sürati alınmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.