Air China ve Lufthansa’nın son zamanlarda gözden geçirdiği ortaklık anlaşmasına göre bazı noktalara beraber uçuşlar da gerçekleştirilebilir

 

Alman Deutsche Lufthansa AG ve Çinli havayolu şirketi Air China Ltd. içerisinde bazı ticari uçuşların ortak gerçekleştirilmesi gibi daha yakın bir ilişki içerisine girmeye çalışırken, iki pazar arasında gittikçe büyüyen ticari ve yolcu talebinden faydalanmak istiyor.Her ikisi de Star Alliance üyesi olan taşıyıclar aralarında daha da güçlenen bağın duyurusunu Alman Şansölye Angela Merkel’in Çin’de 5-8 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceği yedinci ziyaretinde yapabilir.

 

Çinli havayolu şirketinde çalışan ve ismini vermek istemeyen bir yetkili “Diğer havayolu firmalarının rekabeti artırdığı bir dönemde ilişkimizi ilerletmek ve genişletmek istiyoruz” dedi. Yetkili her ne kadar detaylar henüz belirlenmemiş olsa da Çin ve Avrupa arasındaki rotalarda ortaklaşa uçuşlar gerçekleştirilebileceğini söyledi. İki firmanın arasında kurulacak bu ortak ilişkiyle Çin-Avrupa pazarındaki payları artırılarak uçuş zamanlarının da en ideal seviyeye getirilmesi hedefleniyor.

 

Lufthansa daha önce yaptığı bir açıklamada Japonya ve Kuzey Amerika ülkelerine olan uçuşlarının da ötesinde ortak uçuşlar aradığını duyurmuştu. Şirket yönetimi bir süredir Çin’de böyle bir anlaşma gerçekleştirme hedefini önüne koyarken, Lufthansa şu anUnited Continental Holdings Inc.,  Air Canada ve ANA Holdings gibi şirketlerle bu tip anlaşmaları bulunuyor. Regülatörler tarafından onaylanması durumunda ortaklık anlaşmaları havayolu şirketlerinin beraber operasyonlar gerçekleştirmesi ve bilet fiyatlarını ortaklaşa belirlemesine imkan veriyor. Belirli rotalarda havayolu şirketleri uluslararası kuralları ihlal etmeden sanki tek şirket onlarmış gibi işlev gösterebiliyorlar. Ortaklık anlaşmaları şirketler arasında gittikçe popüler hale gelirken, finansal getirilere de katkıda bulunuyor. Birçok ülke kendi yerel havayolu şirketlerine yabancı yatırımlarını sınırlarken, sınırlarötesi şirket birleşimlerinin de önüne geçiyor.

 

Lufthansa, Birtish Airways ve Air France KLM gibi firmalar daralan Avrupa pazarından daha az etkilenmek için Çin gibi pazarlara yöneliyorlar. Çin ile güçlenen ilişkilerle beraber Avrupalı firmalar Emirates Airlines gibi büyük havayolu firmalarına müşteri kaybetmek istemiyor. Lufthansa ile Air China arasında gerçekleştirilecek bir anlaşma, ilişkisi 1989’a kadar giden bir ortaklığı yeniden canlandırabilir. İki firmanın oluşturduğu Ameco Beijing isimli bu girişimde Çin firmasının yüzde 60 ve Lufthansa’nın yüzde 40 payı bulunuyor. Air China 2007 yılında Star Alliance birliğine katılırken, bu birlikte Air India, Singapore Airlines Ltd. ve Air New Zealand Ltd. gibi dünyanın en büyük taşıyıcıları bulunuyor.

(Wall Street Journal Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.