Air France pilotlarının başlattığı bir haftalık grev, yüzlerce uçuşun iptal olmasına neden oldu. Grevin ilk günü olan Pazartesi, tarifeli uçuşlarının sadece yüzde 48’ini gerçekleştirebileceklerini söyleyen Air France’ın Operasyon Sorumlusu Catherine Jude, Salı günü bundan da daha düşük oranda uçuş yapabileceklerini açıklayarak, yolcularından özür diledi:

Air France pilotlarının, şirketin yeniden yapılandırma politikalarını protesto etmek için başlattığı grev sürüyor.

Grev yüzünden, salı günkü tarifeli seferlerin de yüzde 60’ının iptal edilmesi bekleniyor.

Pilotlar, ucuz bilet satan havayolu şirketleriyle rekabet etmek isteyen Air France’ın yine havayolu grubu bünyesinde faaliyet gösteren Transavia’ya ağırlık vermesinden dolayı mağdur olacaklarını düşünüyor.

Pilotların üye olduğu sendikanın temsilcisi Jean-Louis Barber, tepkisini şu şekilde dile getirdi: ‘‘Bu şirketin büyümesine yönelik bir plan değil, bu yeniden gruplandırma planı. Bunu yapabilmek için Air France’ın düzenini bozmak zorunda kalacaksınız. Orly’de uçaklar zamanında kalksın diye Transavia’ya vereceğiniz slotları Air France’dan almanız gerekecek.’‘

Air France pilotları yapılacak değişiklikle eski haklarını
kaybedip, Transavia şirketinin koşulları ile çalışmaya zorlanacaklarını düşünüyor.

“Personelimizin yüzde 60 grevdeyken, 16 Eylül Salı günü uçuşların yüzde 40’ını gerçekleştirebileceğimizi tahmin ediyoruz. “

Şirket Yolculardan Özür Diledi

Air France çalışanlarının protesto ettiği karar, şirketin rekabetçiliğini artırmak için, birçok elemanını ve operasyonlarını düşük maliyetli havayolu Transavia’ya aktarma planı oldu. Ulusal Pilot Sendikası Başkanı Jean-Louis Barber, bu kararın neden alındığını anlattı:

“Şirket yönetimi yabancı yasa altında, kesinlikle Fransız olmayan, belki Portekiz olabilir, Transavia Europe adlı yeni bir firma kurmak istiyor. Uçakları konumlandırdığınızda bunu anlıyorsunuz, mesela Porto-Paris uçuşunu yaparken Portekiz pilotlar yer alacak, Paris-Porto yaparken ise Fransız pilotlar. Bu da şimdiki istihdamı mahvediyor. Yani bu, yerelliğin yok edilmesi demek, işte bu yüzden pilotlar kızgın.”

Uçuşları iptal edilen yolculardan kimileri ise durumdan o kadar da şikayetçi değil:

“Bir grev olduğunu anlıyorum, bunu yapmaları normal ancak bizi etkilemesi üzücü tabii, öyle değil mi?”

Air France yetkilileri grevin kendilerine günlük 15 milyon euroya mal olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

(Euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.