Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı üzerine ülkede sadece iç hatlarda kullanılacak yeni bir havayolu kurulacağı geçtiğimiz nisan ayında açıklanmış ve yasal kurulum süreci tamamlanmıştı. 2015 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesi beklenen Air Kazakhstan Havayolu’nun,düşük maliyetli taşıyıcı havayolu olması bekleniyor. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, şu anda havayolu için operatör belirleme süreci devam ediyor.  Konuyla ilgili bilgi veren  Air Kazakhstan Havayolu Yönetim Kurulu Başkanı Aset Abdıgapparov’un belirttiklerine göre havayolu için operatör belirleme sürecinde en büyük aday Canadian Metro Airlines Şirketi.

Abdıgapparov, “ Havayolu için operatör belirleme süreci tamamlandıktan sonra iç hatlarda kullanılacak uçaklarla ilgili kararlar alınacak. Şu anda tarafımızca Embraer, Bombardier  ve АТR gibi uçak üretimiyle uğraşan şirketlerin ürettiği uçak modelleri  değerlendirilmekte.” dedi.

Nazarbayev, Air Kazakhstan Havayolunun kurulacağına ilişkin bilgi verirken  Kazakistan için yerli pilotların eğitilmesi ve  teknik hizmet uzmanlarının yetiştirilmesi büyük önem taşıdığını belirtmişti. Bu bağlamda yetkililer, havayolunun operatörlüğünü üstlenecek alanında uzmanlaşmış yabancı bir şirket arayışında olduklarını açıklamışlardı.(TÜRKKAZAK)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.