Hava yolu ulaşımı hayatımızı kolaylaştırsa da uçaklarda yolculuk etmek tekerlekli sandalye kullanan yolcular için her zaman konforlu olmayabiliyor. Fransa’nın Touluse kentinde hayata geçirilen yeni A320 modeller bu konuya çözüm üretiyor.

Tüm kabin tasarımın yeniden şekillendiği Airbus A320 Family modelinde yan yana iki tuvalet bulunuyor ve bu tuvaletlerin kapıları tekerlekli sandalyenin rahatlıkla geçebileceği şekilde açılıyor.

Airbus Pazarlama Müdürü Marc Muller tasarımı tanıtırken şunları kaydetti: “Size kapıların nasıl çalıştığını göstereyim. Yan yana duran iki tuvaletimiz var ve her ikisi de bir paravanla ayrılıyor. Bu paravan ihtiyaç halinde tamamen açılıyor ve daha geniş bir alan yaratılıyor. Geniş kapı hareket kolaylığı sağlıyor ve engelli yolculara özel alan tanıyor.”

Yeni model A320 Family’nin en büyük avantajı her alanda genişlik. Sadece tuvaletlerde değil koltuk aralıklarında da genişlemeye gidilmiş ve insanların kolayca yer değiştirebilmeleri esas alınmış. Uçağın boyutunun da genişlemesiyle arka sıraya 6 kişilik tekerlekli sandalye boşluğu bırakılmış. Aile boyu Airbus’lardan 10 tanesi kullanılmaya başlanırken, 12 farklı hava yolunun 500 Airbus A320 modeli de bu bağlamda değiştirilecek.

Bir başka Airbus haberi ise Slovenya’dan geliyor. 53 yaşındaki uçuş tutkunu mühendis Igor Perne, 2011 yılında aldığı hurda Airbus’ı bir similatöre çevirdi.

300 komut düğmesi ve 250 ışığı simülatöre bağlamak için 6 bilgisayar kullanan Perne, tüm zamanını kokpitte geçiriyor ve “Gerçek uçuş deneyimini simülasyondan ayırmak çoğu zaman oldukça zor. Uçuyorken, kendimi kokpitten atıp tuvalete bile gidemediğim zamanlar oluyor.” derken, 10 binlerce dolara mal olan simülatör” için Igor Perne, aygıtın uğruna harcanan her kuruşu hak ettiğini belirtiyor.(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.