Airbus’ın yenilikçi kişisel uçak ailesi E-Fan’ın yeni üyesi 2.0 Paris Air Show’da tanıtıldı.

Airbus’ın ciddi yatırım gerçekleştirdiği elektrikli uçak ailesi E-Fan’ın 2 kişilik versiyonun E-Fan 2.0 Paris Air Show’da tanıtıldı. Artık E-Fan 1.0 olarak adlandırılan ilk modelin halka açık ilk uçuşunu gerçekleştirdiği Paris Air Show’da statik olarak sergilenen E-Fan 2.0 gelişmiş özellikleri ve 2 kişilik bir elektrikli uçak olmasıyla ilgileri üzerine çekti.

2 adet her biri 32 kW gücünde motoru bulunan E-Fan 2.0 sahip olduğu özel tasarım gövde yapısı, kompozit gövdesi ile 110km/s hızla kalkış gerçekleştirebiliyor, seyir sürati 160km/s olan 2.0’ın maksimum hızı ise 200km/s olarak açıklandı. Sahip olduğu bataryalar ile şimdilik 45 dakika havada kalabilecek olan 2.0’ın ilerleyen dönemde daha uzun havada kalış süresine ulaşması hedefleniyor.

Dünya’nın ilk seri üretim elektrikli uçak ailesi olacak E-Fan ailesi konusunda Airbus’ın büyük planları bulunuyor. Tolamda 22 milyon Euro yatırım yapılan E-Fan 2.0’ın ilk uçuşunu 2017 yılında yapmasını planlayan şirket ilk teslimatı ise 2018 yılında gerçekleştirmeyi planlıyor.

10,98m kanat açıklığı, 5,67m gövde uzunluğu ve yaklaşık 2m’lik yüksekliği ile E-Fan 2.0, yan yana oturma düzeni ile eğitim uçağı olarak kullanılması planlanan bir model Airbus’ın geliştirdiği özel kokpit alt yapısına sahip olacak. Toplam kalkış ağırlığının 600 kilogramın altında olması sebebiyle Airbus’ın E-Fan 2.0’ın tescil işlemlerinde için hafif sınıf hava aracı sayılması yönünde çalışma yapması planlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.