Dünya’nın iki büyük uçak üreticisi, Amerikalı Boeing ve Avrupalı Airbus, bu iki ezeli rakibin bir birinin ürettiği uçakları kullandığını düşünebiliyor musunuz?

Avrupalı uçak üreticisi, çok uluslu yapısı ile dikkat çekmektedir. Airbus, ezeli rakibi Boeing’in aksine birden fazla merkezde gerçekleştirdiği üretim faaliyetlerini son montaj üssü olarak kullandığı Fransa’nın Toulouse kentinde tamamlamaktadır. Airbus kuruluşundan bu yana çok uluslu yapısı içerisindeki ülkelerde ürettiği uçakları Toulouse’a ulaştırmak için çeşitli yollar kullanmıştır.

Bir havacılık firması olarak Airbus’ın üretim noktaları arasında bir hava yolu bağlantısı kurması hızlı ve nispeten daha az zahmetli bir yöntem olarak görünmektedir. Ancak bu nasıl yapılacaktır? Airbus’ın elinde ürettiği uçak parçalarını tek parça olarak Toulouse’a ulaştırabilecek bir uçak bulunmamaktadır.

Airbus’ın bu sorununa çözüm, rakibi Boeing’den gelmişti. Boeing 377 Stratocruiser uçağının askeri versiyonu olan C-97 Stratofreighter’dan geliştirilen B-377-SG/SGT Super Guppy  uçağı ile gelmiştir. Airbus’ın, Airbus A300-600 uçağından geliştirdiği ve Airbus Beluga olarak bilinen Airbus A300-600 Super Transporter uçakları hizmete girene kadar uzun yıllar hizmet etmişlerdir.

Super-Guppy guppy Aero_Spacelines_377SGT_Super_Guppy_Turbine,_Airbus_Skylink_AN0592517

B-377-SG/SGT Super Guppy, üretiminin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) tarafından kullanılmaktadır.

NASA Super Guppy
İlk versiyonu olan (SG) Super Guppy, Boeing 377 Stratocruiser’in askeri versiyonu olan Boeing C-97 Stratofreighter’den geliştirilmiştir.
Gövde, kanat ve kuyruk modifikasyonlarına Pratt & Whitney turboprob motorlarla gücü ve menzili arttırılmıştır.

İkinci versiyonu (SGT) Super Guppy Turbine ise Allison turboprob motorlarla donatılmış versiyonudur. Gövdeye ilave geliştirmeler mevcuttur, ekibin görev yaptığı alan basınçlandırılmıştır.

LoadingSuperGuppy 736312main_ED13-0074-075

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.